Adanada kuduz paniği

Adanada kuduz paniği
Adana'nın Yüreğir ilçesinde bir belde kuduz nedeniyle karantinaya alındı.Abone ol

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Kürkçüler beldesinin Dağcı Mahallesi'nde, bir köpek ile köpeğin ısırdığı danaya kuduz teşhisi konması nedeniyle başlatılan karantinanın sürdüğü bildirildi.

Adana İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin, yaptığı açıklamada, ölen köpek ve buzağının incelenmesinde her iki hayvanda da kuduz belirlenmesi nedeniyle etkin önlemler aldıkl Щипцы для жарки короткие arını söyledi. Keskin, Kürkçüler'in Dağcı Mahallesi'nde devam eden karantinaya İncirlik ve Suluca beldelerinin de dahil edildiğini, bu beldelerde 280'e yakın kedi ve köpeğin aşılandığını belirtti. İl genelinde son 3 yıldır hiçbir kuduz vakasına rastlanmadığını belirten Keskin, ''Tüm tedbirleri aldık. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı davranıp en ufak bir kuduz ihtimalinde müdürlüğümüze başvurmalarını bekliyoruz'' dedi.

Dağcı Mahallesi Muhtarı Mehmet Sarsal ise Hacı Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan atıkların Suluca Beldesi'ne döküldüğünü, bu atıklarla beslenen kedi ve köpeklerin de kuduz tehlikesi yarattığını, çöplük sorunu çözümlenmeden sorunun ortadan kalkmayacağını söyledi. Mahallelerinin hudutları içerisine dökülen çöpler yüzünden halkın geçim kaynağı olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların zarar gördüğünü ifade eden Sarsal, ''Tehlike sadece bizde değil, çevre beldelerde de var. Çöplüğün buradan kaldırılması için yetkililerin desteğini bekliyoruz'' diye konuştu.
Hayvanların olduğu kadar halk sağlığının da tehdit altında olduğuna işaret eden Sarsal, 50 yaşlarındaki bir erkek ile kadının da köpek ısırması sonucu kuduz korkusuyla Adana'ya giderek aşı yaptırdıklarını söyledi. Sarsal, ''Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü başta olmak üzere tüm ilgililer bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmeli'' dedi.

AAKategori : GÜNCEL