Türkiyeye AB övgüsü

Türkiyeye AB övgüsü
Barroso, Türkiye'nin üyeliğinin, "istikrarsızlığın Avrupa'ya ithaline engel olacağını" söyledi.Abone ol

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'nin üyeliğinin, "istikrarsızlığın Avrupa'ya ithaline engel olacağını" söyledi.

Fransa'nın sanayici ve işveren kuruluşu MEDE ersağ üye F tarafından Paris yakınlarındaki Jouy-En Josas kabasında düzenlenen bir toplantıda konuşan Barroso, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakereleri ve Lübnan'daki durum arasında paralellik kurdu.

Barroso, "Ortadoğu'da yaşadığımız olaylar,demokratik ve ekonomik alanda önemli reformlar gerçekleştiren ve nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin önemli stratejik rolü konusunda dikkatli olmamızı gerektiriyor" dedi.

AB'nin genişlemesi konusunun sadece kamuoyunun desteğiyle gerçekleşebileceğine işaret eden Barroso, bununla birlikte, bölgeye istikrarsızlığı ithal etmek yerine istikrarı ihraç etme konusunda bir tartışmanın yaşanmasını arzu ettiğini söyledi.

Türkiye'nin üyelik kararının AB için şimdilik en zor konulardan biri olduğunu ifade eden Barroso, "Ancak, Türkiye'ye 'hayır' demek, bu ülkede modern ve demokratik bir Türkiye isteyenleri cesaretini kıracak" dedi.Kategori : DÜNYA