Ayrılık yaşayan kadınlar sağlığından oluyor

Ayrılık yaşayan kadınlar sağlığından oluyor
Araştırmalar kadınların ayrılıklarda sağlıklarını da kaybettiklerini ortaya koyduAbone ol

Amerika'nın Ohio eyaletinde bulunan Bowling Green Eyalet Üniversitesi ve Teksas'ta bulunan Austin Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, boşanma kadının kalp sağlığını bozuyor. Yaşları 51-61 arasında değişen 9 bin 434 kadın ve erkek ü çiçek gönder zerinde yapılan araştırmaya göre boşanmayla ortaya çıkan duygusal stres ve ekonomik kaygılar kadınların kalp sorunları yaşamasına neden oluyor.

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Zhenmei Zhang ve Dr. Mark D. Hayward, 2 yıllık bir sürece yaydıkları araştırmaları sırasında "boşanan, eşi vefat eden ve yeniden evlenen" kadınların kalp hastalıklarıyla karşı karşıya kalma riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yeniden evlenen kadınların yüzde 31'i, boşanan kadınların yüzde 33'ü, eşini kaybeden kadınların da yüze 30'u kalp hastalığına yakalandı.

"KALP GÖRÜLMÜYOR AMA"

Dr. Zhang aynı kişiyle evli kalmanın kadınları kalp hastalığına karşı koruduğunu söyledi. Fakat aynı şeyin erkekler için geçerli olmadığını belirtti. Yeniden evlenen erkeklerin, aynı kadınla evli kalan erkeklere göre kalp sorunu yaşama riski yüzde 19 daha az. Fakat doktorlar "boşanmış ve yeniden evlenmiş" erkeklerin aynı kadınla evli kalan erkeklere göre kalple bağlantılı olmayan bir hastalıktan ölme riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Kaynak:www.sabah.com.trKategori : SAĞLIK