ABden BMye Kıbrıs desteği

ABden BMye Kıbrıs desteği
Olli Rehn, Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek için BM'nin çabalarını desteklediklerini söylediAbone ol

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek için Birleşmiş Milletler'in (BM) gösterdiği çabaları desteklediklerini belirterek, ''Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi sürecinde ilerleme sağlanması, daha geniş uluslararası toplumun çıkarınadır'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde ekrem seyfullah Kıbrıs konusunda dün yapılan toplantı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Rehn, BM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gamberi'nin misyonu çerçevesinde 8 temmuzda taraflar arasında varılan anlaşmayı ve Gambari'nin ''iki toplum liderleri Tasos Papadopulos ve Mehmet Ali Talat ile görüşmesini'' daha önce memnuniyetle karşıladığını hatırlattı.

Görüşmelerde uzlaşma sağlanan prensiplerin ve iki liderin, günlük meseleler için teknik komitelerin ve temel sorunlara eğilecek iki toplumlu uzman çalışma gruplarının çalışmaya başlatılması kararının önemli ve ileri adımlar olduğunu belirten Rehn, şunları kaydetti: ''Beklendiği gibi temmuz ayının sonunda, iki toplumun temsilcileri tartışılacak konuları birbirlerine sundu. Şimdi esas müzakerelerin hızla başlayabilmesi için bu liste daha fazla geciktirilmeden sonuçlandırılmalıdır. Olumlu sonuçlar, her iki topluma fayda sağlarken, BM Genel Sekreterinin iyiniyet misyonu çerçevesinde, kapsamlı çözüm çabalarının kaldığı yerden sürdürülmesine hazırlık teşkil edecektir. Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi sürecinde ilerleme sağlanması daha geniş uluslararası toplumun çıkarınadır.'' BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs konusunda dün yaptığı toplantıda, adada kapsamlı bir çözümden yana olduğunu yaklaşımıyla, Genel Sekreter Kofi Annan'ın çabalarına destek vermişti.Kategori : DÜNYA