Başsavcı cinayet örgüt işi dedi

Başsavcı cinayet örgüt işi dedi
Başsavcı Dink cinayetiyle ilgili kararını verdi. Zanlılar mahkemede şu suçlardan yargılanacaklar..Abone ol

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Hrint Dink cinayetinde sanıklardan Ogün Samast'ın, olayın asli faili olup, ''cürüm işlemek için oluşturulmuş silahlı suç örgütü üyesi olmak'', ''taammüden adam öldürmek'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet'' suçlarından, tutuklandığını açıkladı.

Başsavcı Engin diğer şüpheliler Yasin Hayal, Ahmet İskender, Ersin Yolcu ve Zeynel Abidin Yavuz'un ise ''cürüm işlemek için silahlı suç örgütü oluşturmak'', ''taammüden adam öldürmeye azmettirmek'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet'' השתלות שיניים ביום אחד suçlarından tutuklandıklarını kaydetti.

SİLAHLI TEŞEKKÜL OLUŞTURMUŞLAR

Şüphelilere isnat edilen bu suçların vasıf ve mahiyetinden de anlaşılacağı üzere, sanıkların cürüm işlemek için silahlı bir teşekkül oluşturdukları sonucu çıkmaktadır'' diyen Başsavcı Engin, soruşturma dosyasının bugünkü safhasında bu suçların oluştuğuna dair belge ve deliller bulunduğunu bildirdi.

CİNAYETİN SİYASİ YANI ARAŞTIRILACAK

Başsavcı Engin, şu safhada sanıkların tutuklanmış olmalarının, hemen, kısa bir süre sonra dava açılacağı anlamında olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: ''Şüpheliler, yasal gözaltı süreleri dolmuş olması sebebiyle bugün adliyemize getirilmiş ve bugünkü işlemler yapılmıştır. Savcılarımız, bu örgütlenmede başka kişi veya kurumların bulunup bulunmadığı, siyasi, ideolojik veya bölücü terör örgütleriyle bir ilişkinin mevcut olup olmadığı, hatta bu teşekkülü kullanan veya yönlendiren başka örgütler bulunup bulunmadığı hususmarını, soruşturmayı genişleterek soruşturacak ve araştıracaklardır.''

GİZLİLİK KARARI

Tahkikatın sonuçlanması sonrasında kamuoyunun bilgilendirileceğini de anlatan Başsavcı Engin, gazetecilerin, ''Ogün Samast ile Yasin Hayal'in suçlarını kabul edip etmedikleri'' yönündeki sorusuna, ''Soruşturmanın mahiyeti itibariyle dosya üzerinde mahkemenin gizlilik kararı vardır. Sizin sorduğunuz husus, soruşturmanın esasına ve ayrıntılarına taalluk eden bir husustur. Bu ayrıntı ve detaylar hususunda şu aşamada daha başka bir şey söylemek imkanı yoktur'' yanıtını verdi.

Başsavcı Engin, yeni gözaltı olup olmadığı yönündeki soruya da ''Şu anda 2 kişi daha gözaltında. Bunların gözaltı süreleri de dolduğu zaman bugünkü işlemler yapılacaktır. Hatta yukarıda ifade ettiğim gibi soruşturma sürecinde başka gözaltılar da olabilecektir'' dedi.

YASİN HAYAL: VATAN SAĞOLSUN

Öte yandan, mahkemece tutuklandıktan sonra adliyeden çıkarılan Yasin Hayal, gazetecilerin, bir şey söyleyip söylemeyeceğini sorması üzerine, ''Vatan sağ olsun. Çok huzurluyum'' dedi.Kategori : GÜNCEL