Dinkin cenazesi paylaşılamadı

Dinkin cenazesi paylaşılamadı
Dink'in ölümünün ardında diaspora var diyen Türk Ortadoks Patrikhanesi'ne Ermeni Patriği Mutafyan'dan ağır eleştiri..Abone ol

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, ''bir gazeteye açıklamalarda bulunan Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol'un acılı Dink ailesine saygısızlık ettiğini ve özür dilemesi gerektiğini'' bildirdi.

Türkiye Ermenileri Patrikliğinden yapılan yazılı açıklamada, Erenerol'un, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin bir gazeteye açıklamalarda bulunduğu belirtilerek, ''Patrikhane adına konuşan Erenerol, aslen Protestan Ermeni olan Hrant Dink'in Balıklı Ortodoks Ermeni Mezarlığına defnedilmesinin ar liposuction dında kurgulanmış bir tezgah olduğunu iddia etmiş, tezgahı kuranların ise Ermeni Diasporası olduğunu söylemiş'' denildi.

DİASPORA'YI SUÇLAMIŞTI

Hrant Dink'in kullanıldığına dikkati çeken Erenerol'un, ''Onu öldüren Ermeni Diasporası ve ardındaki güçtür. Dink, son zamanlarda onların işlerine çomak soktu. Çünkü kullanıldığını anlayıp, uyandı. Ermeni soykırımı iddialarında tamamen Türklerden yanı tavır almaya başladı. Güneydoğu'daki Kürtleri 'oyuna geliyorsunuz' diye aydınlattı. Ancak bu onun sonu oldu. Kullanıldığını fark edince ortadan kaldırdılar. Tetiği çeken kişinin soyadının 'Samast' anlamına gelmesi önemlidir'' dediği kaydedildi.

PATRİK MESROB II'DEN TEPKİ

Bu iddialara tepki gösteren Patrik Mesrob II'nin şu ifadelerine yer verildi: ''Bu kadın, her dem gündemde kalabilmek için garip ve aşırı milliyetçi iddialarla basında gündem oluşturmaya çalışıyor. Dünyada hiçbir kilise tarafından tanınmayan garip bir patrikhanenin sözcüsü sıfatını daima Türkiye'deki diğer Hristiyan azınlıkları kötülemek amacıyla kullanıyor. Bu hanımefendinin ne yapmak istediği çok muğlak.''

DİNK AİLESİNE SAYGISIZLIK ETMİŞTİR

Cemaatlerine mensup olan çocukların Ermeni Katolik veya Ermeni Protestan okullarında okudukları takdirde mezhep deñiştirmiş olmayacaklarını ifade eden Patrik Mesrob II, şunları kaydetti:

" Sevgi Erenerol, acılı Dink ailesinin arzusuna saygısızlık etmiştir. Özür dilemelidir. Saygısızlık etmekle kalmamış, üstelik bu utanç verici suikastı da siyasi mecraya çekmeye çalışmıştır. Bu tiksinti veren bir davranıştır. Kendisinden utanmalıdır. Aşırı milliyetçi çevreler, ülkemiz gençlerinin dimağını ırkçı fikirlerle doldurarak çok tehlikeli oyunlar oynamaktadır. Bu gibi menfur cinayetlere vatandaşlarımızın verdiği kitlesel tepki karşısında ne yapacağını şaşırmış durumdadırlar.

Patrik son olarak ise Samast soyadının Ermeni soyadı olduğu iddialarına ise şı açıklamayı yaptı: "Ayrıca, Samast soyadının Ermenice 'kilise bekçisi' anlamına geldiği de tamamen uydurmadır. Hangi sözlükteymiş, bir de bize göstersinler bari...''Kategori : GÜNCEL