Seksi arkadaştan öğreniyoruz

Seksi arkadaştan öğreniyoruz
Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin kamuoyu araştırması çarpıcı sonuçlara ulaştıAbone ol

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) 20 ilde bin 537 kişiyle yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, Türk halkının cinsel konularda başlıca bilgi kaynağını çevre ve arkadaşlar oluşturuyor.

CETAD'ın, yüzde 90 oranında AB tarafından finanse edilen, Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı programı kapsamında desteklenen ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk'' projesi, Swissotel'de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda, bu alanda Türkiye'de yaşanan sorunlar ve çözüm yolları konusunda haberdarlık ve duyarlılığın artırılmasını amaçlayan proje kapsamında tamamlanan ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Araştırması'' sonuçları da açıklandı.

Projenin ilk etkinliği olan araştırmanın sonuçlarını açıklayan Proje Direktörü Doç. Dr. Cem İncesu, 16 yaş ve üzeri arasında yapılan araştırmaya göre, Türk halkının cinselliği hala ''kulaktan dolma bilgilerle'' öğrendiğinin ortaya çıktığını söyledi. İncesu, özellikle ergenlik yaşlarında cinsel k tent de toit onularda bilgi edinme kaynağı olarak çevre ve arkadaşların yüzde 51, yetişkinlerde ise yüzde 34 ile ilk sırada yer aldığını anlattı. İncesu, aynı soruya cevap olarak eşini gösterenlerin oranının kadınlarda yüzde 53, erkeklerde ise yüzde 5 olduğuna dikkati çekti.

Doğum kontrol yöntemlerinin bilinirliğinin ise yüksek oranda olduğunu belirten İncesu, buna karşın uygulamaya bakıldığında prezervatifle korunma oranının yüzde 28, ''dışarı boşalma'' yönteminin yüzde 16, doğum kontrol hapıyla korunma oranının yüzde 10'da kaldığını söyledi. İncesu, araştırmaya göre Türk toplumunun 4'te birinin ise hiçbir korunma yöntemi kullanmadığını, bu cevabı verenler arasında ise başta yüzde 30 oranıyla evli erkeklerin bulunduğunu anlattı.

-CİNSELLİKLE İLGİLİ DEĞER YARGILARI-

Cinsellikle ilgili değer yargılarına ilişkin sorulara verilen cevaplara da dikkati çeken İncesu, ''bekaret kadının namusunun simgesidir'' ifadesine, araştırmaya katılanların yüzde 75'inin ''katılıyorum'' yanıtını verdiğini söyledi. İncesu, ''erkekler bekareti bozulmamış kızlarla evlenmelidirler'' ifadesine, araştırmaya katılanların yüzde 64'ünün, ''kadının bekareti ancak evlilikle bozulmalıdır'' ifadesine ise yüzde 78'inin ''katılıyorum'' yanıtını verdiğini bildirdi.

İncesu, ''namus/töre iddiası/söylemiyle işlenen cinayetler ülkemizin gelenek ve görenekleri çerçevesinde anlaşılabilir/kabul edilebilir bir konudur'' ifadesine ''kesinlikle katılıyorum'' diyenlerin oranının yüzde 10 olduğunu belirterek, bu oranın önemine işaret etti. ''Okullarda cinsel eğitim verilmeli'' diyenlerin oranının yüzde 79 olmasının sevindirici olduğunu belirten İncesu, görüşülen kişilerin önemli bir oranının yaşadıkları toplumu cinsellik konusunda ''bilgisiz'', kendilerini ise ''bilgili'' olarak tanımladıklarına işaret etti. İncesu, medyada cinsellik konusunda dikkati çeken haberler konusunda ise sırasıyla ''evlilik ve kadın-erkek ilişkilerindeki sorunlar'', ''cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar'' ve ''cinsel yolla bulaşan hastalıklar'' cevaplarının verildiğini belirtti.

-PROJE-

''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk'' projesinin 12 ay devam etmesi planlanıyor. Projeyle, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Bursa'da cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında 8 ayrı dosya ile kamuoyunun medya aracılığıyla bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Düzenli aralıklarla medya mensuplarıyla paylaşılacak söz konusu dosyalar ''Cinsel Yaşam ve Sorunları'', ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Erkekte Sağlıklı Yaşlanma'', ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Kadında Sağlıklı Yaşlanma'', ''Güvenli Cinsellik'', ''Kadın Cinselliği'', ''Erkek Cinselliği'', ''Gençlik ve Cinsellik'', ''Seks Ticareti'' başlıklarından oluşacak. Toplam 290 bin Avro bütçe ayrılan projenin bilimsel altyapısını oluşturan Çalışma Grubunda, Doç. Dr. İncesu'nun yanı sıra İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı ve Eğitim Araştırma Birimi Başkanı Prof. Dr. Ayşen Bulut, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek, Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Şahika Yüksel, Uzman Doktor Haluk Pektaş, Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfından sosyolog Nurcan Müftüoğlu ve Proje Koordinatörü Azime Acar yer alıyor.Kategori : SAĞLIK