İranlı bakan Batıya sığındı

  • Ana Sayfa
  • İranlı bakan Batıya sığındı
İranlı bakan Batıya sığındı
İstanbul'da ortadan kaybolan İran'ın eski savunma bakan yardımcılarından Ali Rıza Asgari'nin Batı'ya sığındığı iddia edildiAbone ol

İstanbul'da bir otele geçen günlerde giriş yaptıktan sonra ortadan kaybolan İran'ın eski savunma bakan yardımcılarından Ali Rıza Asgari'nin, Batı'ya sığındığı ve "Batılı istihbarat servislerine konuşmakta olduğu" bildirildi.

The Washington Post gazetesinin internet sayfasındaki habere göre, adı açıklanmayan bir Amerikalı yetkili, Asg ersağ üyelik ari'nin, kendi isteğiyle Batı ile işbirliği yaptığını belirtti, ancak nerede olduğu ve hangi Batılı istihbarat kuruluşuna konuştuğu konusunda bilgi vermedi.

Ancak yetkili, Asgari'nin verdiği bilgilerin tamamının, ABD istihbaratına ulaşmakta olduğunu söyledi. Yine aynı gazeteye konuşan ikinci bir Amerikalı yetkili de, Asgari'nin, kendi isteğiyle ve "İsrail'in organizasyonuyla ortadan kaybolduğunu" anlattı. Bu yetkili, Asgari'nın ABD'de olmadığını kaydetti.

Geçen günlerde İran'dan yapılan açıklamalarda Asgari'nin, Batılı ajanlarca kaçırılmış olabileceği savunulmuştu. İsrail ise resmi açıklamasında, Asgari'nin ortadan kaybolması konusuyla herhangi bir bağlantısı olduğunu yalanlamıştı. Asgari'nin, Hizbullah örgütünün Lübnan'da kurulmasına önderlik ettiği ve İran'in bu örgütü 1980 ve 90'lı yıllarda desteklemesini, silahlandırmasını ve eğitmesi işlemini yönettiği ileri sürülüyor.

Eski Mossad ajanı Ram Igra, İsrail devlet radyosuna açıklamasında Asgari'nin, İran'ın Hizbullah bağlantısı ve terörizm konularında Batı'ya önemli bilgiler verebileceğini söyledi. İranlı bir yetkili ise The Washington Post'a açıklamasında Asgari'nin, muhtemelen İsrail'in para vaadiyle ülkesinden ayrılmış olabileceğini söyledi. Asgari'nin hala nerede olduğunun bilinmediğini, ancak Avrupa'da bulunduğunun sanıldığını kaydeden bu İranlı yetkili, Asgari'nin, son dört-beş yıldır Tahran'da "devre dışı" olduğunu anlattı.Kategori : DÜNYA