Diasporaya hodri meydan

Diasporaya hodri meydan
Ermeni diaporasına New York Times üzerinden hodri meydan. Geli arşivlerimi açalım.Abone ol

Başbakan Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danaşmanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, The New York Times'ta çıkan bir yazı nedeniyle gazetenin editörüne bir mektup yazarak, ''Ermeni propagandası, Türk arşivleri konusundaki iddialarla yeni bir tutarsızlık seviyesine ulaşmıştır'' dedi.

Egemen Bağış, ABD'nin en etkin gazetelerinden The New York Times'ta 4 Mart 2007 tarihinde, sözde Ermeni soykırımı konusunda çıkan bir yazı üzerine gazetenin editörüne bir mektup yazdı.

İŞTE hollywood smile in istanbul NEW YORK TİMES'A GİDEN O MEKTUP

Bağış, mektupta şu görüşlere yer verdi: ''Ermeni propagandası, Türk arşivleri konusundaki iddialarla yeni bir tutarsızlık seviyesine ulaşmıştır. Yaklaşık iki yıldır, Mart 2005 yılından beri, Türk hükümeti ve TBMM, Türk-Ermeni bütün tarihçilerin bir araya gelip 1915 olayları konusunda ortak araştırma grupları oluşturup, bütün ilgili arşivlerde araştırma yapmasını önermektedir. Türkiye henüz Ermenistan'dan bu konuda olumlu bir yanıt almamış olmasına rağmen söz konusu bu girişimine olumlu yanıt beklemektedir. Tarihi olayların seçilmiş siyasetçiler tarafından değil, tarihçiler tarafından ele alınması gerekmektedir.

Siyasetçiler geçmişi değil geleceği belirlemeliler. Her şeyden öte bu konuda iki taraf vardır. Türk arşivleri yıllardır açıktır ve bu gerçek Ermeni propagandasınca yok sayılmaktadır. Türkiye aynı zamanda konuyla ilgili Rusya, Ermenistan, Almanya, İngiltere, Fransa, Amerika ve hatta Avusturya arşivlerinde de doğru ve gerçeğin araştırılması önermektedir. Bu araştırma sonunda gerçek zaten ortaya çıkacaktır.

Türk arşivleri açıktır ve gerçekleri görmekten korkmayacak ve kitle fanatizminden uzak durmayı başaracak cesur Ermeni araştırmacıları beklemektedir. Tarihi gerçekler, on yıllardır suren soykırım efsanesini çürütmektedir.''


Mektupta, bazı ülkelerin sözde Ermeni soykırımı iddiaları karşısındaki tutumlarından örnekler de veren Egemen Bağış, genel durumun, politika, propaganda ve tarihin birbiri içine geçtiğini gösterdiğini belirterek, ''Amerika Birleşik Devletleri'nin müttefiki Türkiye'nin haksız ve insafsızca 1915 yılında meydana geldiği iddia edilen olaylardan suçladığını göstermektedir. Tarihi tarihçilere bırakma zamanı gelmiştir'' ifadelerini kullandı.Kategori : DÜNYA