Ermenilerı kızdıran ansiklopedi

  • Ana Sayfa
  • Ermenilerı kızdıran ansiklopedi
Ermenilerı kızdıran ansiklopedi
Sözde soykırım iddialarıyla ilgili Türk tezlerine yer veren kültür ansiklopedisi Quid Ermeni derneklerini kızdırdı.Abone ol

Paris İstinaf Mahkemesinin Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili olarak Türk tezlerine yer veren kültür ansiklopedisi Quid’i haklı bulması, Fransa’daki Ermeni derneklerini kızdırdı. Ermeni dernekleri, internet sitelerinde yayımladıkları bildirilerle, mahkeme kararını kına ersag dılar.

Bildirilerde, 12 Ekim 2006 tarihinde Meclis genel kurulunda kabul edilmekle birlikte bugüne kadar Senato gündemine gelmeyen, soykırımın "inkarını" suç sayan yasanın kabul edilmesi gerekliliğinin bu kararla bir kez daha ortaya çıktığı görüşü savunuldu.

Bu arada, Quid ansiklopedisini dava eden beş Ermeni derneği, istinaf mahkemesi kararına itiraz için Yargıtay gitmek istediklerini bildirdi.
Paris İstinaf Mahkemesi, daha önce Asliye Hukuk Mahkemesinin genel kültür ansiklopedisi Quid aleyhine verdiği ve Ermeni derneklerinin sözde soykırım iddialarıyla ilgili yaptığı itirazı haklı bulan kararı önceki gün bozmuştu.

İstinaf mahkemesi, kararında, "Quid’in, başkalarının görüşlerine yer vermekten sorumlu tutulamayacağına" hükmetmiş ve "başka görüşlere yer vermenin, sözde Ermeni soykırımı reddetme anlamına gelmediğini" bildirmişti.
Paris Asliye Hukuk Mahkemesi, 6 Temmuz 2005 tarihinde aldığı kararda, Ermeni derneklerinin Quid ansiklopedisi aleyhine açtığı davada mahkumiyet kararı vermişti. Ermeni derneklerinin, Ermeni soykırımının hatalı bir şekilde sunulduğu gerekçesiyle açtıkları davada, mahkeme, Quid ansiklopedisi yayıncılarını haksız bulmuştu.Kategori : DÜNYA