Milliyetçilik öldürücü boyutta

  • Ana Sayfa
  • Milliyetçilik öldürücü boyutta
Milliyetçilik öldürücü boyutta
Aşırı milliyetçilikte öldürücü bir artış olduğunu vurgulayan The Economist, bir çok yazarın ölüm tehdidi aldığını yazdıAbone ol

Türkiye'de aşırı milliyetçilikteki yükselişin, son dört yılda gerçekleştirilen olumlu reformlar için tehdit oluşturduğu öne sürüldü.

The Economist dergisi, Youtube'a erişimin yasaklandığına, "Sayın Öcalan" diyen bir Kürt politikacısının cezalandırıldığına dikkat çeken dergi, buna karşın "Kurtlar Vadisi"nin yayından kaldırıldığını anımsatarak "Bu işin sonu ne olacak?" sorusunu sordu.

The Economist dergisi son sayısında "At Sarıyer tabelacı atürk'ün bayrağını dalgalandırmak" başlıklı yazıda Türkiye'deki aşırı milliyetçilikte "öldürücü" bir artış olduğunu öne sürüldü.

SİLAHLI YEMİN
Öte yandan yazıda, bazılarında başında emekli subaylar olan yeni aşırı milliyetçi grupların üyelerinin silahlar ve Kuran üstünde yemin ettiklerine dikkat çekilerek, şöyle devam ediliyor:

"Milliyetçilikte yükseliş, Recep Tayyip Erdoğan'ın başında bulunduğu ılımlı İslamcı hükümetin dört yılda yaptığı olumlu reformları tehdit ediyor. Zaten, milliyetçi tutkular, kısmen, Kürtlere daha çok özgürlük veren, ordunun yetkilerini kısaltan, Kıbrıs'ta taviz içeren bu reformlara tepki olarak yükseldi. AB'nin birçok üyesinin Türkiye'yi istemediği bilinmesi de bu tutkuları daha da alevlendirdi."

"Başbakan Erdoğan ve ana muhalefet partisi CHP lideri Deniz Baykal, istisna olmadıklarını gösterdiler. Dink'in cenaze töreni için 100 binden fazla Türk, 'Hepimiz Ermeniyiz' diyerek toplandıklarında Sayın Erdoğan, 'fazla uzağa gitti' değerlendirmesini yaptı. Erdoğan ve Baykal, 301. maddenin kaldırılması çağrılarına direndiler ancak değiştirileceğine ilişkin işaretler var."

İngiliz dergisi, politikacıların seçim öncesi milliyetçi olayları çekmek istediklerini belirtirken, "Sayın Erdoğan da, milliyetçi kimliğini parlatmanın, Mayıs ayında ateşli bir laik olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yerine geçme umutları için Türkiye'nin şahin generallerinden desteğini sağlamaya yardımcı olacağını umuyor" yorumunu yaptı.

Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın kısa bir süre önce yaptığı çıkışının pek böyle olmayacağını savunan dergi, Büyükanıt'ın ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarına dikkat çekti.

SabahKategori : GÜNCEL