Fikir başka statü başka

Fikir başka statü başka
Zamanında Cumhurbaşkanlarını halk seçsin diyenlerin başında geliyordu. Arınç bu konuya açıklık getirdi.Abone ol

Bilim Sanat Felsefe Akademisince düzenlenen 5 aylık ''Siyaset Okulu''nun açılışına katılan Arınç, öğrencilere ilk dersi verdi. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, bir gazetecinin, ''Öğleden önce 'Cumhur bu milletse chat siteleri için seo çalışması nasıl yapılır daha fazla söz hakkı ve güce kavuşmuş olacaktır' dediniz. Bu sözünüzle 'Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmedir' mesajı mı vermek istediniz?'' sorusu üzerine, bugüne kadar Cumhurbaşkanının hep Parlamento tarafından seçildiğini hatırlatarak, 2-3 ay sonra da yine bu seçimin Parlamento tarafından yapılacağını söyledi.

Arınç, ''Halkın Cumhurbaşkanını seçmesi de hep istenmiş ve tartışılmıştır. Bu düşünceyi muhafaza edenlerden birisi de benim. Geçmiş milletvekilliği dönemimde Cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusunda teklif verenlerden birisiyim'' diye konuştu. Ama statünün bugüne kadar hep Cumhurbaşkanını Parlamentonun seçmesi olarak gerçekleştiğini yineleyen Arınç, şöyle devam etti:

''Arzu ettiğimiz bir tek şey var. Gerçek demokrasilerde millet iradesinin önünde hiçbir engel olmamalıdır. Bütün engeller kaldırılmalıdır. Milletin iradesi parlamentoya düz biçimde yansıtılmalıdır. Bu iradenin önüne engeller konursa parlamentonun yasama hakkına müdahale edilirse demokrasi bundan yara alır ve 'Egemenlik milletindir' sözü maalesef hiçe sayılmış olur.''Kategori : POLİTİKA