Baykal hükümeti uyardı

Baykal hükümeti uyardı
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Cumhurbaşkanlığının Türkiye'yi ayıran, gerginleştiren konu olmamasını istedi.Abone ol

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye için bir kriz konusu olmaması gerektiğini belirterek, ''Cumhurbaşkanlığı Türkiye'yi ayıran, gerginleştiren, kutuplaştıran bir seçim konusu olmamalıdır'' dedi.

Baykal, Kadıköy Belediyesinin İçerenköy'deki ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik ''Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği''nin açılışına katıldı. Törende konuşan Baykal, Kadıköy Belediyesinin Türkiye'ye örnek projeler hayata geçirdiğini belirterek, Kadıköy ilçesinin Türkiye için bir model olduğunu söyledi. Türkiye'nin ''büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu'' savunan Baykal, önümüzdeki dönemde Türkiye için ''tarihi kararlar alınacağını'' ifade etti.

Bu karaların Türkiye'nin önünü açmasını istediklerini ifade eden Baykal, ''Bu kararların Türkiye'yi sıkıntıya sokmasını, Türkiye'yi gerilime çekmesini, Türkiye'yi birbirine düşürmesini, Türkiye'yi geriye yöneltmesini değil, tam tersine Türkiye'yi kaynaştırmasını, bütünleştirmesini ve Türkiye'yi ileri götürmesini istiyoruz'' dedi. Bu kararların bu nitelikte olmasını mutlak bir ihtiyaç olarak nitelendirdiklerini anlatan Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye için bir kriz konusu o rent car seo lmamalıdır. Bir sevinç ve mutluluk vesilesi olmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye'yi ayıran, gerginleştiren, kutuplaştıran bir seçim konusu olmamalıdır. Cumhurbaşkanlığı birliğimizin temsil edildiği, Türkiye'nin şerefinin, onurunun, ahlakının, dürüstlüğünün temsil edildiği bir yerdir. Bu niteliğiyle de korunması zorunlu olan bir yerdir. Bunun gerçekleştirilebilmesi Türkiye'nin bu konuda uyum, iş birliği ve uzlaşma içinde davranmasını zorunlu kılmaktadır.''

''TÜRKİYE HEPİMİZİNDİR''

Baykal, ''uzlaşma içinde, birbirini dinleyerek, anlayarak bu nitelikte bir çözümün gerçekleşebileceğini'' ifade ederek, şöyle devam etti: ''Ama dersek ki (Bizim kimseyi dinlemeye ihtiyacımız yoktur. Biz ne yapacağımıza kendimiz karar veririz. Biz karar veririz)... Siz kimsiniz? (5 yıl önceki seçimden toplumun yüzde 34'ünden oy almış insanlarız. Yetki bizdedir, biz kararlaştırırız. Bunun dışındakilerin söz hakkını, değerlendirme hakkını, öneri hakkını yok sayarız. Ne yapacağımız bizim işimizdir. Kimseyi dikkate almayız) derseniz, yanlış yaparsınız. Çünkü bu Türkiye hepimizindir. Bu Türkiye 72 milyonun Türkiye'sidir. Bu Türkiye hiçbir siyasi partinin ipoteğinde değildir. Hiçbir siyasi partinin ipoteğine sığdırılamaz.''

''DEMOKRATİK UYARI GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ''

Deniz Baykal, Türkiye'nin kadını-erkeği, bütün siyasi görüşleri, tarihi, geleceğiyle bir bütün olduğunu, bu bütüne herkesin saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi. Baykal, şöyle konuştu: ''Bu saygının gösterilmesinde en önemli konu da önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Cumhurbaşkanlığı seçimini kimse bir emrivaki, olup bitti, 'yaptım, oldu', 'aldım, götürdüm' anlayışı içinde ele almamalıdır. Cumhurbaşkanlığı sadece bugünün değil, yarının işidir, Türkiye'nin tarihinin işidir, geleceğinin işidir. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti'nin, Anayasanın, milli mücadelenin, ulusal kurtuluş savaşının, Mustafa Kemal Atatürk'ün temel konusudur. Buna herkesin saygı göstermesi lazımdır.''

Cumhurbaşkanlığı seçiminin bu sorumluluk duygusu içinde ele alınıp çözülmesi gerektiğini, kendilerinin de bunu anlatmaya çalıştığını belirten Baykal, ''(Güç bendedir) diyenlere (dikkat) diyoruz. (Olayın bu niteliğini gözden kaçırmayın) diyoruz. Bu bizim demokratik hakkımızdır. Muhalefet partisi olarak demokratik uyarı görevimizi yapıyoruz. Herkesin aklını başına almasını, Türkiye'yi karıştırmamasını, Türkiye'nin önünü açmasını, herkesin üzerine düşen sorumluluğu göstermesini istiyoruz'' dedi.

78 BİN ÖĞRENCİYE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de gerçekleştirdikleri yatırımlarla ilçenin artık ''Ankara asfaltı'' olarak bilinen karayolunun üstünün ''Gri Kadıköy'', altının da ''Pembe Kadıköy'' olarak adlandırılmadığını, ilçenin her tarafının ''Pembe Kadıköy'' olduğunu belirtti. Kadıköy'de yeşil dokuyu korumak için çaba harcadıklarını anlatan Öztürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bazı yerleri imara açma girişimlerini engellemek amacıyla Bölge İdare Mahkemesinde 62 dava açtıklarını bildirdi.

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nde ilçedeki 78 bin ilköğretim öğrencisinin sağlık taramasından geçirileceğini, diş fırçası ve diş macunu dağıtılacağını kaydeden Öztürk, tedavisi gereken öğrencilerin ev ve okullarından özel araçlarla alınarak polikliniğe getirileceğini ve burada tedavilerinin yapılacağını söyledi.

Öztürk, bu çalışmanın 3 yılda tamamlanacağını belirtti. Öztürk, törende daha sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a, Hatay'ın Türkiye'ye katılımında valilik binasına çekilen Türk Bayrağı'nın yanındaki CHP bayrağını hediye etti. Baykal, polikliniğin açılışından sonra tedavi edilen çocuklarla sohbet etti ve hediye dağıttı.

PAZARCI ESNAFI

Baykal'ın törenden ayrılışı sırasında çevresini saran Beşiktaş'taki Ulus Pazarı esnafı, 6-7 aydır tezgah açamadıklarını, yaklaşık 700 pazarcı esnafının mağdur olduğunu anlatarak yardım istediler. Baykal, semt pazarlarının bir ihtiyaç olduğunu, ancak bu pazarların bir düzen içine alınmasının da gereklilik olduğunu söyledi. Baykal, pazarcı esnafına Beşiktaş Belediye Başkanı ile görüşmelerini önerdi.Kategori : POLİTİKA