APden Başbakana rica mektubu

APden Başbakana rica mektubu
Allianoi Antik Kenti'nin korunması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazdı.Abone ol

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Oya Otyıldız, Allianoi'nin insanlığın ortak kültür mirası olduğunu ve yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da alanın korunması için kişi ve kurumlara görev düştüğünü söyledi.

Bu çerçevede AP Başkanı Pöttering'in, Başbakan Erdoğan'a 7 Mart 2007 tarihinde mektup y רופא מומלץ למיני מעקף בטורקיה azdığını belirten Otyıldız, Pöttering'in, mektubunda Allianoi'nin tarihi önemi üzerinde durduğunu ifade etti.

Açıklamaya göre, mektupta şu ifadelere yer verildi:

''AP, muhtelif vesileler ile (bazı kararlar, komisyona yöneltilen bazı sorular gibi) madencilik, sulama, baraj inşaatları gibi çalışmalar nedeniyle Türkiye'de doğal çevre ve tarihi öneme sahip alanların, Allianoi dahil olmak üzere zarar görmesinden endişe duyduğunu açıklamıştır. Selefim, Allianoi için 15 Kasım 2005 tarihinde planlanan su tutulması işleminin durdurulmasını 11 Kasım 2005 tarihinde özel olarak sizden rica etmişti.

AP, katılım görüşmelerine başlamış olduğu bir ülkenin ekonomik kalkınmasını engellemek gibi bir niyet içinde değildir. İstenen, bu gibi projelerde AB'nin çevre standartlarına uyulmasıdır. Bugüne kadar bu alanın korunması için belli adımlar atılmış olmasına karşılık, görünüşe göre yetkililer, projenin tamamlanması için son aşamayı tamamlamaya ve Allianoi'yi sular altında bırakarak sonsuza kadar kaybetmemiz anlamına gelecek su tutulması işlemine başlamak üzeredirler. Bu nedenle, Avrupa kültürel mirasının bir parçası olan bu arkeolojik alanın korunması için AP'nin ricasını tekrar iletiyorum''Kategori : POLİTİKA