Kayıp İranlıyı Mossad mı kaçırdı?

  • Ana Sayfa
  • Kayıp İranlıyı Mossad mı kaçırdı?
Kayıp İranlıyı Mossad mı kaçırdı?
İsrail'in önde gelen gazetesi Yedioth Ahronoth, kayıp general için ilginç iddialarda bulundu.Abone ol

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth, geçen ay İstanbul'da kaçırılan İranlı diplomat Ali Rıza Asgeri'nin Mossad ve İngiliz istihbaratının işbirliğiyle Batı'ya kaçırılmış olabileceğini öne sürdü.

Türkiye'de geçtiğimiz şubat ayında kaybolan İranlı diplomat Asgeri ile ilgili haber, İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un cuma günü yayınlanan haftalık siyasi ekinde "Generalin Sırları" başlığı ile verildi.

Gazete Asgeri'nin 1986 yılında Lübnan'da kaybo שאיבת שומן lan İsrailli savaş pilotu Ron Arad hakkında önemli bilgilere sahip olduğunu öne sürdü.

Haberi yazan Ronen Bergman'a göre, İranlı diplomat Mossad tarafından kaçırıldı, Türkiye'den çıkışında da İngiliz istihbaratı önemli bir rol oynadı.

İsrailli gazeteci, haberinde, Asgeri'nin şu an İngiliz istihbarının elinde olup olmadığına ilişkin net bilgi vermiyor, ancak buna ilişkin bazı tahminlerde bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda da İran Devrim Muhafızları subayı olan Dubai Konsolosu'nun Batı'ya kaçtığına dikkat çeken gazete, İngiltere istihbaratının elinde olduğu sanılan bu yetkilinin İran'ın Körfez bölgesindeki faaliyetleri hakkında önemli bilgilere sahip olduğunu belirtiyor.

Gazete 1992 ve 1994'te Arjantin'de İsrail elçiliklerine yönelik saldırılarla bağlantısı bulunduğu belirtilen Asgeri'nin kaçırılmasının ABD ve İsrail'in İran'a 28 yıldır indirdiği en önemli istihbarat darbesi olduğunu savunuyor.

El Hayat gazetesinden çarpıcı iddialar

Asgeri'nin kaçırılmasına ilişkin Londra merkezli El Hayat gazetesinde de çarpıcı notlar var. Gazete İsrail kaynaklarına dayanarak kaçırılma olayına dair ayrıntılara yer verdi.

Buna göre, "Asgeri, uçağının Şam'dan İstanbul'a inmesinden itibaren kendisini kaçıracak gücün gözetimi altındaydı. Takip etmesi belirlenen yol üzerinde özel silahlı kuvvetler konuşlanmıştı. Asgeri, yol güzergahı sırasında taksi kullanmadı. Kendisini gözetleyen güçler karşıt bir gözetleme yapılıp yapılmadığını sıkı bir şekilde kontrol etti ve arkasındaki izleri silme noktasında titiz davrandı. Sahte pasaport o İstanbul'a ulaşmadan hazırlanmıştı. İstanbul'a varır varmaz yeni bir kimliğe bürünen Asgeri, birkaç saat sonra Türkiye'den ayrılarak gideceği ülkenin yolunu tuttu.Kategori : DÜNYA