Türkiye Irakta petrol arayacak

Türkiye Irakta petrol arayacak
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Irak'ta petrol araması ile ilgili ilk adımın atıldığını belirtti.Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Irak'ta petrol araması ile ilgili ilk adımın atıldığını belirterek, Irak doğalgazının da Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürülmesi konusunda ilk görüşmeyi yaptıklarını dental dentures turkey ve boru hattıyla gelecek gazın Ceyhan'dan LPG olarak gemilerle 3. ülkelere ulaştırılabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz cuma günü İstanbul'da gerçekleşen ve Bakan Güler'in ABD ve Irak'lı yetkililerle bir araya geldiği toplantıya, TPAO ve BOTAŞ temsilcileri de katıldı.

Toplantının ardından enerjiajansi.com'a bir açıklama yapan Bakan Güler, Irak'ın şu anda özellikle enerji sıkıntılı bir durumu olduğunu kaydetti. Toplantıda, Irak doğalgazının Türkiye üzerinden, hem Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak hem de Avrupa'ya götürülmek üzere geçiş imkanlarının görüştüklerini belirten Güler, ancak Irak'ın şu anda gerçekten güç ve üzücü bir durumda olduğunu ifade etti.

Irak'ın elektrik ihtiyacının da şu anda kullandıkları oranın üz katı olduğunu ifade eden Güler, Irak'ta petrol tesislerinin de tam çalışmadığını kaydetit. Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın da buna dahil olduğuna işaret eden Güler, bu hattın tam kapasiteyle çalışabilmesi için gerekli noktaları tartıştıklarını kaydetti.Kategori : GÜNCEL