Ciner Grubuna 1 Nisan darbesi

Ciner Grubuna 1 Nisan darbesi
TMSF'e Ciner Grubuna Pazar darbesi yaptı. Darbe belgelerini kim verdi? Fatih Altaylı istifa edecek mi?Abone ol

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Sabah Grubu'na el koydu. TMSF yöneticileri Sabah binasına girdi. TMSF, el koyma gerekçesini açıkladı.

Dinç Bilgin, Ciner grubunun kendisine olan borçları nedeniyle TMSF'ye başvurmuştu. TMSF, Sabah ve ATV'ye el koyma gerekçesini açıkladı: Ciner'in, Bilgin ile gizli anlaşma yapması...

İşte o resmi yazı...

GİZLİ BELGEYİ KİM VERDİ?
TMSF açıklamasında el koymaya gerekçe olanak iki gizli sözleşme gösterildi. Bu sözleşmeler 12 Haziran ve 8 Ağustos 2002 tarihlerinde Ciner ile Dinç Bilgin arasında yapıldı.
İşte bu iki belgenin ortaya çıkması üzerine TMSF Sabah grubuna el koydu. Peki belgeleri kim TMSF'ye verdi? Bir şok da bu noktada yaşandı. Sabah'a el konulmasına neden olan gizli belgeyi bizzat TMSF'ye Dinç Bilgin'in götürüp teslim ettiği ortaya çıktı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerini devraldı.

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerinin fon tarafından devralındığı belirtildi.

Fondan yapılan açıklamada ş ailehospital öyle denildi:

GİZLİ SÖZLEŞME VAR

''Etibank A.Ş. hakim ortağı Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan gizli sözleşmelerin yeni ortaya çıkması sonucunda, Bilgin ve Merkez Grubunun medya sektöründe faaliyet gösteren 63 adet şirketinin yönetim ve denetimleri 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca TMSF tarafından devralınmıştır.

2 SÖZLEŞME ORTAYA ÇIKTI

Etibank A.Ş'nin hakim ortağı Dinç Bilgin ile Merkez Grubunun doğrudan veya d  CİNER BİLİYOR MUYDU?
TMSF'nin Pazar darbesinden Ciner Grubunun dün haberdar olduğu söyleniyor. Gazetenin bütün köşe yazarları dün Turgay Ciner ve Fatih Altaylı tarafından toplantıya çağrıldı. Köşe yazarlarına TMSF'nin el koyma hazırlığında olduğu bilgisi verildi. "Endişelenmeyin" mesajı verilen toplantıda, bu işin ardında Aydın Doğan'ın olduğu söylendi. Toplantıdaki mesaj; "el koyma girişimi var ama yapamayacaklar" yönündeydi. Ancak beklenen olmadı. TMSF operasyonu yaptı. İşte Ciner'e ve köşe yazarlarına sürpriz olan bu oldu.
Ciner cephesinden el koyma sonrasında gelen ilk mesajlar, bunun "Cumhurbaşkanlığı öncesi bir susturma operasyonu" olduğu yönünde.
olaylı hakim ortağı Turgay Ciner arasında imzalanan 1 Ekim 2002 tarihli lisans sözleşmeleri, Fon ile Medya grubu arasında imzalanan 17 Kasım 2003 tarihli ve Fon, Medya ve Merkez Grubu firmaları arasında imzalanan 3 Mayıs 2005 tarihli protokollerin imzası aşamasında mevcut olduğu halde protokol taraflarınca Fonun bilgisinden gizlenen 12 Haziran 2002 tarihli protokol ve 8 Ağustos 2002 tarihli sözleşmeler, Fon tarafından muvafakat verilen satış ve devir protokollerini geçersiz hale getirmiştir.

HİLE VE FONU YANILTMA

Bu hukuki durum karşısında, Dinç Bilgin'in Merkez grubu da dahil olmak üzere yukarıda zikredilen protokollere konu mal, hak ve varlıklardan oluşan tüm Medya sektöründe Turgay Ciner ile ortak olduğu, 1 Ekim 2002 tarihli ilk lisans sözleşmelerinden itibaren başlayan bu sürecin tamamında ortak hareket ettikleri, hileye dayalı ve muvazaalı işlemlerle Fon'u yanılttıkları belgelenmiştir.

Bu nedenle, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimleri fon tarafından devralınmıştır.''


FATİH ALTAYLI KALACAK MI?

Sabah-ATV Medya Grup başkanlığına getirilen Yavuz Onursal, Fatih Altaylı'dan Sabah Genel Yayın Yönetmenliğine devam etmesini istedi. Aynı şekilde Ahmet Ertürk de Altaylı ile benzer bir görüşme yaptı ve yarın Sabah'ta bir yazı kaleme alınarak, el konmanın desteklenmesi istendi...
Fatih Altaylı, son ana kadar el konmayı önlemek için TMSF ve Hükümet nezdinde girişimlerde bulunmuştu. En kısa zamanda ihaleye çıkarılacak olan ATV-Sabah'ı bir başka grubun alması durumunda, görevde kalması zor görünüyor.... Ancak şu ana kadar ki hava Altaylı'nın TMSF yönetimi süresince yani ihaleye kadar Sabah'ın başında devam edeceği şeklinde... Yavuz Onursal'la anlaştığı belirtilen Altaylı'nın geceyarısı istifa etmesinin de sürpriz sayılmayacağı belirtiliyor....


YAVUZ ONURSAL UZAN'IN ADAMI MI?

Yavuz Onursal'ın yıllarca Dinç Bilgin'le çalıştığı sır değil. Bilgin'nin zor günlerinde yanında olan Onursal, daha sonra Cem Uzan'la birlikte çalıştı. Uzan Grubu'nda da yıllarca gazetecilik yapan OnursaL, daha sonra GP'den siyaset yaptı.

Yavuz Onursal,  Genç Parti'ye ''Mavi A.Ş'den Genç Parti'ye 19 milyon 750 bin YTL kaynak aktarılarak Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet edildiği'' iddiasıyla kendisinin de aralarında bulunduğu 17 kişinin yargılandığı dava kapsamında yargılanmıştı.SABAH VE ATV'DE İCRA İŞLEMLERİ BAŞLADI

TMSF yetkilileri, Bilgin ve Merkez Grubu medya şirketlerinin yönetim ve denetimlerini devralma kararının ardından Sabah Gazetesi ve ATV merkez binasına geldiler.

TMSF avukatları ve görevlileri, akşam üzeri Barbaros Bulvarı'ndaki Sabah Gazetesi ve ATV merkez binasına gelerek işlem başlattı.
Bu sırada basın mensupları da binanın dışında gelişmeleri izliyor.

Grubun Ankara, İzmir ve Adana'daki binalarında da işlemlere başlandı. Yaklaşık 150 TMSF görevlisi, icra çalışmalarını yürütüyor.//

Kategori : GÜNCEL