Solda güvenceli ittifak formülü

  • Ana Sayfa
  • Solda güvenceli ittifak formülü
Solda güvenceli ittifak formülü
CHP kapatın gelin ısrarından DSP de seçimden sonra ayrılırız görüşünden vazgeçti. Ortaya güvenceli ittifak çıktı.Abone ol

CHP, "DSP'yi kapatın bize gelin", DSP de "CHP listelerinden seçilelim, sonra DSP'ye döneriz" ısrarında yumuşama noktasına gelince Deniz Baykal ile Zeki Sezer'in görüşmeden "ucu açık birleşme, güvenceli ittifak" formülü çıktı.

İki partideki sıcak temasın ardından şu kararlar ön plana çıktı:

CHP ÇATISINDA İŞBİRLİĞİ

İki aşamalı bir birleşme planı üzerinde duruluyor. DSP ken medaway dini kapatmayacak ve seçime CHP çatısı altında girecek. Birleşme ise "ucu açık" tutulacak; zaman içindeki yol arkadaşlığı ve güven ilişkisinde şekillenecek.

TEMKİNLİ AÇIKLAMA

Konu ile ilgili her iki taraf da net konuşmamaya ve yorum yapmamaya özen gösteriyor. CHP Genel Sekteri Önder Sav dün Meclis'te "Önemli olan neyi, ne zaman, kiminle görüşmek değil belli bir noktaya gelmektir. Birleşme konseptinin her iki taraf tarafından kabul edilmesidir" dedi.

RAHŞAN HANIM FAKTÖRÜ

DSP kanadından Rahşan Hanım'ın bu süreçte "güçlü bir faktör" olarak devrede olduğu ve süreci adım adım takip ettiği belirtiliyor. Liste pazarlığında Rahşan Hanım'ın kendine yakın kişileri de zorlayabileceği vurgulanıyor.

LİSTE PAZARLIĞI

İlk sıcak temasta ibrenin 'sağlıklı işbirliği' formülüne yönelmesi ile DSP kanadının liste pazarlığını 50 milletvekili adaylığından açtığı, ancak bunu grup kuracak rakam olan 20'ye indirdiği belirtiliyor.

EŞ KOMİSYON

İki parti yetkililerinden oluşan bir eş komisyonu kurulması da gündemde. Bu komisyon, bütün illerde zemin etüdü yapacak; CHP ve DSP açısından illerin yapılarını inceleyecek.

'KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIRIZ' HESABI

Nereden, kaç milletvekili çıkarırız; hangi adaylarla çıkarırız sorularının yanıtı aranacak.

KAÇMALAR ÖNLENECEK

Meclis'e kaç kişi girildiyse aynı sayıda devam edilmesi gerektiği düşüncesi de ağır bastı ve "ömür boyu bu partilerde kalacak" isimler üzerinde durulacak. Asıl amaç ise seçimden iktidar alternatifi bir yapının çıkması.Kategori : POLİTİKA