Askeri Taksime çekme planı

Askeri Taksime çekme planı
1 Mayıs için bir komplo ortaya atıldı. DİSK Genel Başkanı Çelebi bu iddialara ne dedi? İşte cevabı...Abone ol

İstanbul'u felç eden güvenlik önmemlerine neden olarak DİSK'in Taksim'e çıkma girişimi gösterildi. Valilik kadar bu sendika da eleştirildi. Sabah'tan Balçiçek Pamir, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile görüştü. İşte ortaya atılan komplo teorisine Çelebi'nin cevabı:

Valinin size inatla izin vermediğini söylü Prefabrik üretim tesisi yorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz? Kişisel gıcığı mı var yani?
-Bakın Vali'nin ağzında sürekli bir "provokasyon" lafı. Ben her yıl bunu duyuyorum, hiçbir zaman değişmedi ki. Bizim inadımız iktidara bir başkaldırıdır bunu kabul ediyorum. Valinin bugünkü tutumlarına, yapılaşmasına bir başkaldırı. İzne gelince... Valinin esas tutumları ve ortaya çıkan tablo hem Emniyet'teki hem de İstihbarat'taki Fethullahçı yapının sonucudur. O anlayış egemen oldu. Bir komplo hazırlandı.

Nedir o komplo?
-Güya olaylar Taksim Meydanı'nda başlayacak, sonra ordu müdahale edecek ve Türkiye böylelikle kaosa sürüklenecek. Vali ve İçişleri Bakanı bu komploya inandırıldı. Bu komplo "Askeri Taksim'e Çekme Planı" adı altında sunuldu.

İyi de tam o sırada komplo teorisyenlerini doğrulayacak bir ordu açıklaması geldi. "Eyvah" dediniz mi?
-Tabii dedim. Doğrusu bir düğmeye basıldığına dair ilk önce bir kaygı oluştu. Ama biz tecrübeliyiz bu tür açıklamalar konusunda. Bu sadece bir duyurudur, uyarıdır. Eyleme dönüşecek olsaydı böyle olmazdı. Bir şey olacaksa kısa dönemde olmayacağını biliyorduk.

Darbeden mi bahsediyorsunuz? Nedir bunun formülü? Açıklamadan ne kadar sonra eyleme geçilir yani?
-En az üç ya da altı ay sonra. O yüzden "bizi alet edecekler" diye endişelenmedik.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI