CHPnin seçim vaatleri

CHPnin seçim vaatleri
CHP seçimlerde halka ne vaat edecek? Somut olarak neleri önerecek? Söz CHP'li Profesör Oğuz Oyan'da..Abone ol

Seçimlerde partiler vatandaşı nasıl ikna edecek? En etkili olanı Cem Uzan'ın Genç Partisi. Peki ya

Ana muhalefet partisinin vaatleri Uzan'la yarışacak düzeyde. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Oyan'ın ekonomi alanındaki vaatlerine ekonomist Deniz Gökçe'nin ruhunu kararttı.

Oyan'ın vaaatlerine tek kelimeyle bravo diyen Akşam yazarı, bu programın sefalete dönüş anlamına geldiğini savundu.

İşte Melih Aşık'ın Oğuz Oyanla yaptı breast reduction turkey prices ğı mini söyleşiyi Gökçe kendi köşesinde virgülüne dokunmadan yayınladı.

"- Seçim bildirgemiz bitmek üzere. İktidara geldiğimizde neler yapacağımızı, halkımıza neler vaat ettiğimizi yakında herkes görecek.

- Neler var bildirgede?

- Cem Uzan’la vaat yarışına girmemiz tabii ki söz konusu değil. Bizim vaatlerimizin hepsi hesabı kitabı yapılmış, ayağı yere basan, Türkiye gerçeklerine uyumlu vaatler.

- Örneğin?

- Mazottan alınan yüzde 60’lık Özel Tüketim Vergisi’ni tamamen kaldıracağız. Elektrikte yüzde 10 olan KDV’yi yüzde 1’e indireceğiz. Asgari ücretin yarısını vergi dışı bırakacağız. Diğer ücretlerden alınan vergilerde ciddi indirime gideceğiz. AKP’nin tarıma verdiği 5 katrilyonluk desteği 2 katına çıkaracağız. Yılda sadece bölgesel kalkınmaya 8-9 trilyon lira teşvik vereceğiz. Ulusal gelirin yüzde ikisini, yani 10 trilyon liradan fazla bir parayı yardım paketi olarak yoksullara dağıtacağız. Tütün, pamuk, şekerpancarı gibi stratejik ürünlerde ciddi bir destekleme politikası uygulayacağız. IMF’nin dayatmasıyla yüzde 6.5 olarak uygulanan faiz dışı fazlada oranı yarı yarıya indireceğiz. Halk bir yıl içinde rahatlamayı somut olarak hissedecek, beş yıl sonra da açız diyen kimse kalmayacak.

- IMF bunları kabul eder mi?

- Zaten onun programını daha fazla sürdürmenin imkânı yok. Kendi programımızı uygulayacağız.

- Ya kaynak sorunu?

- 2007 bütçesinde faize ayrılan para 53 katrilyon. Faizlerde bir miktarlık indirim bile büyük bir kaynak demektir”.

Sayın profesöre söyleyeceğim tek şey “bravo” olacak. Geçmiş sefalete dönüş demek olan, içinde ekonomi olmayan bu ekonomi programı sizi kötümser yapıyor mu? Benim ruhumu karartıyor!Kategori : POLİTİKA