Türkiye enerjiye doyacak

Türkiye enerjiye doyacak
Türkiye önümüzdeki yıllarda enerji sektörüne 130 milyar dolar yatırım yapacak.Abone ol

Enerji Bakanı Hilmi Güler bugün yaptığı açıklamada, AB adayı ülkenin ithalata bağımlılığını azaltmak için, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda özel sektör için nükleer dahil, enerji projelerine 130 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.


İktidardaki AKP, Orta Asya'dan Avrupa'ya petrol ve doğalgaz pompalayacak milyarlarca dolar değerinde petrol boru hatları inşa ederek Türkiye'yi bölgesel bir enerji merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Hilmi Güler, Reuters'e verdiği bir demeçte çerkezköy manlift kiralama , "Her yıl 5 ila 6 milyar dolar yatırım olacak" diyerek, yalnızca elektrik sektörünün 105 milyar dolar değerinde bir yatırım alacağını söyledi. Güler "Bu devasa bir miktar ve biz tüm yatırımların kamu şirketleri tarafından değil, özel sektör tarafından yapılmasını istiyoruz.  Tek istisna elektrik dağıtım şebekeleridir" dedi.

En büyük iki projeden biri toplam 5 bin megawatt kapasiteli üç nükleer enerji santralinin yapımı olacak. Türkiye'nin bir nükleer enerji santrali inşa etme çabaları maliyet, hukuki meseleler ve çevreci grupların muhalefeti nedeniyle başarısızlığa uğradı. Güler, "Nükleer santralin yapımı 2007'de başlayacak ancak belirli bir tarih vermek istemiyorum. Zamana karşı yarışıyoruz" dedi. Hükümet daha önce tarihi 2007 Ocak olarak açıklamıştı.

Hükümet hızla artan 72 milyonluk nüfusunun ve genişleyen sanayi sektörünün ihtiyacını karşılamak için alternatif yollar bulmak yönünde baskı altında. Ekonomik kalkınma geçen yıllarda yıllık ortalamak yüzde sekiz oranında gerçekleşti. Kömür ve hidroelektrik enerjinin yanı sıra petrol ve doğalgaz ithalatları Türkiye'nin enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan bir doğalgaz krizinin yanı sıra İran doğalgazında meydana gelen kesintiler, Ankara'nın ihtiyacını açıkça gözler önüne seriyor.

Güler'in 130 milyar dolarlık yatırım planı aynı zamanda hidroelektrik,
güneş ve kömür enerjisi dahil yenilenebilir enerjiye de vurgu yapıyor. Güler, "Elimizdeki tüm yenilenebilir enerji kaynaklarını kullansak bile 2020'deki talebi karşılayamayız. Su ve kömür rezervlerimizin sadece yüzde 35'ini kullanıyoruz yani yatırımcılardan rüzgar enerjisinin yanı sıra kömür ve su alanlarına da girmelerini istiyoruz" dedi.


Kategori : GÜNCEL