10 Eylülde eyleme var mısın?

10 Eylülde eyleme var mısın?
''Zamlara Seyirci Kalma! 10 Eylülde Akaryakıt Alma'' kampanyasına destek turları sürüyor.Abone ol

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, ''Zamlara Seyirci Kalma! 10 Eylülde Akaryakıt Alma'' kampanyasına destek almak için DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Sezer ile Çetin, DSP Genel Merkezi önünde basına açıklama yaptı. Sezer, IMF'nin Nisan ayındaki raporuna göre, dünyada en pahalı benzinin Türkiye'de satıldığını belirterek, ''Benzin fiyatında dünya birincisiyiz'' dedi.

Türkiye'nin ak manlift kiralama aryakıttan alınan vergide de yine ilk sırada yer bulunduğunu ifade eden Sezer, akaryakıtın AB ülkelerine göre 2 katı fiyatla satıldığını söyledi. Türkiye'de bir kişi yıllık ortalama geliriyle 2.5 ton benzin alırken, ABD'de bu rakamın 130 ton olduğunu belirten Sezer, şöyle devam etti:

''Benzine ödenen her 100 liranın 60-70 lirası vergi. Akaryakıt vergisi Türkiye'de toplanan vergilerin tümünün 2 katına yakın. Tüm vergilerin toplamı 12 katrilyonken, akaryakıt vergisi 23 katrilyon lira. Bu durum sadece tüketiciyi değil, sanayici ve üreticiyi de vuruyor. Türk sanayicisinin geride kalmasına yol açıyor. Bu kadar pahalı elde edilen enerji, uluslararası ekonomide Türkiye'nin rekabet gücünü düşürüyor.'' Sezer, otoyol ve köprülere enflasyonun 3 katı zam yapıldığını, memurlara ise yüzde 4-5 oranında zammın reva görüldüğünü söyledi. DSP Genel Başkanı Sezer, TÜDEF'in kampanyasını desteklediklerini bildirdi.

TÜDEF GENEL BAŞKANI ÇETİN

Çetin de 15 Temmuzda başlattıkları kampanyanın etkisiyle hükümetin akaryakıtta 3 kez indirim yapmak zorunda kaldığını savundu. Otoyol ve köprü ücretlerine zam yapıldığını, ekmekle birlikte yeni zamların da yolda olduğunu ifade eden Çetin, ''Hükümet bunu yaparken, 3 yıl zam yapmadığını gerekçe gösteriyor'' dedi. Çetin, hükümetin uluslararası enerji tekellerinin politikalarına alet olduğunu iddia etti.

Açıklamanın ardından Çetin, Sezer'in makam aracı ve partinin araçlarına ''Zamlara Seyirci Kalma! 10 Eylülde Akaryakıt Alma'' afişi ve çıkartması yapıştırdı. Açıklama sırasında TÜDEF yetkilileri, ''Daha fazla soyulmak istemiyoruz'' ve ''Seyirci olmaktan bıktık'' yazılı dövizler taşıdılar.Kategori : GÜNCEL