Ya başbakanlık ya ben

Ya başbakanlık ya ben
Güçlü bir ülkenin başbakanıyken eşiniz "ya başbakanlık ya ben" resti çekse ne yapardınız?Abone ol

Güçlü bir ülkenin başbakanıyken eşiniz "ya başbakanlık ya ben" resti çekse ne yapardınız?

çııÖÖçşGörevi bırakması için aylardır büyük baskı altında olan İngiltere Başbakanı Tony Blair, bir koldan daha "kuşatıldı"... Bu kez kuşatan siyasi rakipleri ya da parti içindeki muhalifleri değil eşi Cherie. Ülkesindeki büyük terör saldırısının önlendiği operasyon sırasında kesmediği tatili yüzünden eleştirilen Blair'in, bu olaylı tatile evliliğini kurtarmak için çıkt ığı iddia ediliyor. Siyasi kulisler, gazetelerin satır araları ve dedikodu sütunlarında dile gelen bu iddialara göre Blair çifti bir yılı aşkın süredir şiddetli kavgalara tutuşuyor.

SKANDALDAN BIKTI

26 yıllık evli çiftin tartışmalarının nedenlerinden biri, avukat Cherie'nin üstlendiği davalar, giyimine harcadığı para ve kırdığı potlar yüzünden sık sık gazetelere manşet olması. Bir diğer neden, First Leydi olarak davet edildiği ülkelerde ücret karşılığı konferanslar vererek oldukça önemli paralar kazanarak eleştiri oklarına hedef olması. Gazete ve köşe yazarlarının sürekli eleştirdiği bu olay, artık Başbakan'ın canını çok sıkmaya başladı. Cherie ise eleştirilerin haksız olduğunu söyleyip eşinden destek göremediği için şikayet ediyordu. Çiftin arasını geren bir diğer neden ise, satın aldıkları evler için altına girdikleri 4 milyon sterlin mortgage borcu...

AYLIK 50 BİN YTL BORÇ

Üç ayrı ev satın alan, bunlar için de banka kredisine başvuran çiftin aylık borç ödemesi ve masrafları 19 bin sterlin (yaklaşık 50 bin YTL). Ülkesinin önde gelen avukatlarından biri olan Cherie Booth (işinde bekarlık soyadını kullanıyor), borçların yarısını kendisi ödüyor. Konuşmacı olarak katıldığı konferanslardan da 30-150 bin sterlin arasında para alıyor. Bir kitap yazdı. Yakında ikincisini çıkarmaya hazırlanıyor. Blair'in de görevi bıraktıktan sonra anılarını yazacağı, bunun için şimdiden 4 milyon sterlinlik (yaklaşık 10 milyon YTL) anlaşma imzaladığı iddia ediliyor. Ayrıca medya patronu ve yakın arkadaşı Rupert Murdoch'un, holdingi News Corporation'da Blair'e üst düzey yöneticilik teklif edeceği de iddialar arasında.

Haber: Perihan KORKMAZ
Kaynak:SabahKategori : DÜNYA