İnternetten müzik indirmeye ceza

İnternetten müzik indirmeye ceza
Dünyada internette yasa dışı yoldan müzik indiren 8 bin kişiye dava açıldığı bildirildiAbone ol

Dünyada internette yasa dışı yoldan müzik parçası indirenler aleyhinde açılan 8 binden fazla davanın sürdüğü bildirildi.

Uluslararası Müzik Sanayii Federasyonunca (İFPİ) yapılan açıklama çelik kasa fiyatları ya göre, bu davalar internet kullanıcılarının telif haklarını çiğnemelerini engelleme ve onları yasal hizmetlerden yararlanmaya teşvik etme amacını taşıyor.

İFPİ başkanı John Kennedy, tüketicilerin artık birkaç yıl öncesine göre çok daha kolayca yasal yoldan müzik indirebileceklerine dikkati çekerek, "Ama bazıları; sanatçıların, bestecilerin ve yapımcıların emeğine saygısızlık yaparak hala yasa dışı yoldan şarkı indirmeye devam ediyor" ifadesini kullandı. Kennedy, "Bu yüzden hukuki girişimlerimizi üzülerek de olsa sürdürüyoruz" dedi.

8 binden fazla davanın 17 ülkede açıldığı, davaların ortalama 2400 avro para cezasıyla sonuçlandığı kaydedildi. Doğu Avrupa'da en büyük yasa dışı pazar konumundaki Polonya'nın da ilk kez müzik sektörünün davalarından nasibini aldığı belirtildi. Güney Amerika'nın bir numaralı pazarı Brezilya'da da ilk kez dava açıldı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ