İş başvurusunun püf noktaları

İş başvurusunun püf noktaları
İş başvurusunda bulunacak adayların dikkat etmesi gereken noktalar şunlar:Abone ol

İş başvurusunda bulunacak adayların işyerlerine girdiği andan itibaren jest ve mimiklerinden başlayarak giyim tarzına kadar inceleneceği belirtiliyor. AA muhabirinin ''www.kobinet.org.tr' adresindeki internet sitesinden derlediği bilgiye göre, iş başvurusuna giderken klasik bir giyim tarzın seçilmesinin yanı sıra temiz, iyi dikilmiş ve iyi ütülenmiş giysilerin tercih edilmesi gerekiyor.

İş görüşmelerinde ''öz güveni yüksek bir birey'' izlenimi verebilmenin görüşmeci üzerinde çok önem çerkezköy manlift kiralama li olduğu belirtilirken, şirketin iş durumuna göre kendinizdeki özellikleri ön plana çıkartmanın etkili olacağı vurgulanıyor. Ayrıca şirketle ilgili ön bilgi toparlamanın da önemine değinilerek, ''araştırmacı'' ve ''işe ilgili'' gibi çeşitli olumlu izlenimler yaratacağına dikkat çekiliyor. İş görüşmesine gidilirken genellikle gergin olunduğundan, bu gerginlik görüşmeye yansıyacağı için, görüşme süresince yumuşak ve anlaşılır ses tonu ile konuşulmasının, görüşmecinin kafasında olumlu düşüncelerin oluşmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Görüşme süresince dik duran ve göz kontağından kaçınmayan adayların görüşmecinin dikkatini çekeceği de vurgulanıyor. Bazı görüşmecilerin görüşme sırasında ''En güçsüz olduğunuz nokta nedir?'' veya ''En güçlü olduğunuz noktalar nelerdir?'' gibi çeşitli ''tuzak'' sorular sorabilecekleri ifade edilirken, bu tür sorulara ''Güçsüz noktam yok'' veya ''Her konuda çok iyiyim'' gibi cevaplar vermenin yanlış olduğu ve bu tür sorulardan korktuğunuz izlenimi verebileceğinizin altı çiziliyor.

CV HAZIRLARKEN DİKKAT

Başarılı bir iş başvurusunun en önemli koşullarından biri olarak, özgeçmiş bilgilerinin yer aldığı ''CV''yi hazırlarken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Doğru hazırlanmış bir CV'de, kişisel bilgiler, iş deneyimleri, işle ilgili beceri ve özellikler, ilgi alanları ve referansların yer alması gerekiyor. Etkili bir CV hazırlarken işle ilgili deneyimlere kimlik bilgilerinden sonra verilmesi gerekirken, bazı zamanlarda bu sırayı işle ilgili beceri ve özelliklerin aldığı, ancak bunun CV'nin etkisini azaltacağı belirtiliyor. CV hazırlarken referansların yer alması temel koşul sayılmasa da, bu tür bilgiler güvenilirliğin bir göstergesi olacağı için, yer verilmesi öneriliyor.Kategori : GÜNCEL