Çelikin özel okul ilgisi

Çelikin özel okul ilgisi
Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Tek tipçi zihniyet özel okulculuğa şaşı bakıyor" dedi.Abone ol

Bakan Çelik, Okyanus Kolejleri Beylikdüzü Kampusü'nün açılış töreninde yaptığı konuşmada, özel okul açmanın, özel okulları teşvik etmenin ve özel okulları yaygınlaştırmanın, Türkiye'de fakir fukaraya, dar gelirliye verilebilecek en büyük desteklerden biri olduğunu belirtti.

Bazı kişilerin bunu anlamamakta ısrar ettiğini ifade eden Çelik Dachzelt kaufen , özel okulların eğitimde devletin yükünün bir bölümünü aldığını söyledi.

Çelik, Türkiye'de özel okulların eğitimdeki payının yüzde 1.9 olduğunu, Rusya Federasyonu'nda bunun yüzde 10'u geçtiğini, Enver Hoca'nın Arnavutluk'unda bile özel okulların payının yüzde 4'ü geçtiğini bildirdi.

Türkiye'de makul bir sürede özel okulların payının yüzde 20'ye çıkarılması durumunda bu okullarda yaklaşık 3 milyon kişinin eğitim göreceğini dile getiren Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin de ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yaklaşık 15 milyon öğrenci yerine 12 milyon öğrenciye tahsis edileceğini kaydetti.

Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Eğitim dendiğinde Milli Eğitim Bakanlığına büyük bir torna tezgahı, eğitilmesi gereken üniversite dahil toplam 20 milyonluk insan kitlesine adeta kereste gözüyle bakan, onları tornadan geçirip tek tip, tek ebat, tek desen malzeme olarak gören tek tipçi zihniyet özel okulculuğa şaşı bakıyor. Ben bunları söyleyince sanki devlet okullarıyla ilgilenmiyormuşum gibi bir iddia ileri sürüyorlar. Buna kargalar bile güler."

Bakan Çelik, şunları söyledi:

"625 sayılı yasa TBMM'dedir. Muhalefetin bunu duyduğu zaman bile nevri dönüyor. Biz bir şekilde bunu çıkaracağız. Bu, Türkiye için bir gerekliliktir, zarurettir."Kategori : GÜNCEL