Kolesterol reklamlarına dikkat

Kolesterol reklamlarına dikkat
Doktorlar, reklamlarda kolesterol düşürüyor denilen ürünler konusunda uyardıAbone ol

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Önder Okay, ''Hastaların ilaca erişimi genelgelerle zorlaştırılmışken, sanki sözleşmiş gibi kolesterol ve lipit düşürdüğü iddia edilen ürünlerin reklamının yapılmaya başlandığını'' savundu.

Okay, ATO'nun bazı yönetim kurulu üyeleri ve Türk Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Melli ile kolesterol ve lipit düşürdüğü iddia edilen ürünler ve bunların reklamları konusunda basın toplantısı düzenledi.

İlgili bakanlıkların müdahale etmemesini eleştiren Okay, hükümetin halkı Сито n sağlık hakkına katkı amacına değil, firmaların sağlık üzerinden para kazanma hakkına hizmet eden politikalar uyguladığını öne sürdü. Okay, ''Hastaların ilaca erişimi genelgelerle zorlaştırılmışken, sanki sözleşmiş gibi bu ürünlerin reklamı yapılmaya başlandı. Osteoporoz ilaçlarına erişim de engellendikçe bununla ilgili de yeni ürünler ortaya çıkabilir'' diye konuştu.

İNSANLAR HEKİME GİTMEKTEN VAZGEÇER

Türk Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Melli de, ülkede hekime ve ilaca ulaşmanın büyük bir sıkıntı olduğunu söyledi. Reklamlarda ''Bu ürün kolesterolü düşürür'' denilmesi halinde insanların hekime gitmekten vazgeçeceğine dikkat çeken Melli, ''Hekime ulaşmada yaşanan sorun, bu ürünlerin hekime danışarak kullanılmasını da imkansız hale getirir'' dedi.

Popülist uygulamaların tıpta yeri olmadığını vurgulayan Melli, bu kadar önemli bir konunun reklam malzemesi yapılamayacağını belirtti. Sosyo-kültürel düzeyi düşük toplumlarda bu tür mesajların yanlış algılanabileceğini ifade eden Melli, ''Toplumumuzda vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine ulaşması zaten zor. Bu tür caydırıcı mesajlar çok yanlış algılanabilir. Çünkü doktorlar kolesterol ilaçlarını verirken yaşam biçiminin düzenlenmesini de önerir. Ama bu ürünlerin kullanılması tedavi için yeterli olduğu gibi bir izlenim ortaya çıkıyor'' diye konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Vahide Bilir de, bu ürünler piyasaya çıkarılıp reklamı yapılmaya başlandığından beri üyelerinden, ''hastalarının tedavilerini aksattığı'' yönünde şikayetler iletilmeye başlandığını söyledi. Bu ürünlerin üzerinde, ''neredeyse'' ilaç prospektüslerindeki gibi düzenlenmiş bilgiler bulunduğunu kaydeden Bilir, ''Biz hekimler hastalarımızın tedavilerinin aksamasını istemiyoruz. Bu nedenle bu tür ürünlerin reklamlarında yanıltıcı bilgiler olmamalı'' diye konuştu.Kategori : SAĞLIK