Zamanın yapacağı tek şey

Zamanın yapacağı tek şey
Tufan Türenç'in "Dinci basının tiraj oyunu" yazısı eski tartışmayı yeniden alevlendirdi.Abone ol

Zaman gazetesinin tirajı yine tartışma konusu. Hürriyet yazarı Tufan Türenç'in başlıklı yazısı Zaman'ın tepkisine yol açtı. Zaman bu yazı üzerine yazara cevap gönderdi. Gazetenin iddialarını ispatlaması için Türenç'e göre .

Türenç, önce gazetenin kendisine yolladığı cevabı köşesinde yer verdi:

Zaman Gazetesi’nin tirajına ilişkin iddialar tamamen hay hartschalen Dachzelt al mahsulüdür. Zaman Gazetesi, ABC’nin abone sistemine haksız ve kabul edilemez yaklaşımlarına itirazları ardından ABC yönetim kurulu üyeliğinden çıkarılmıştır. ABC kriterlerinin bir kısmının haksız rekabet doğurduğu; hatta abone sisteminin önünün tıkadığı bir gerçektir. Genel kabul gören Basın İzleyici Araştırma Kurulu’nun (BİAK) raporları Zaman’ın yükselişini çok açık ortaya koymaktadır.

Buna karşın Türenç ise ABC'nin satış kurallarını hatırlattı. Yazar  gazeteye abone satışlarını bu kuruma belgelemesini isteyerek şu hatırlatmayı yaptı:

Tiraj Denetim Kurulu ABC’nin kuralları var.

ABC abone satışlarını belgelendiremeyen gazetenin bu satışlarını gerçek tiraj olarak kabul etmiyor.

Bu kurallar kurula üye tüm gazeteler için geçerlidir. Zaman, abone satışlarıyla ilgili belgeleri sunamadığı için ABC yönetim kurulundan çıkarılmıştır.

Zaman Gazetesi’nin yapacağı tek şey abonelerine sattığını iddia ettiği gazetelerle ilgili belgeleri ABC’ye bildirmektir.

Zaman Gazetesi’nin gösterilen tirajın onda birinden daha az gazete satmasını gösteren rakamları yazmamın tek amacı kamuoyuna bu gerçeği duyurmaktır.

"Reklam verenler üzerinde olumsuz etki meydana getirme amacı taşımama" gelince...

Bu dört gazetenin tiraj oyunlarını reklamcılar saniye saniye izlerler ve bu oyunları benden de, Zaman yöneticilerinden de daha iyi bilirler.Kategori : MEDYA