Boy uzatmak o kadar kolay değil

Boy uzatmak o kadar kolay değil
Estetik çılgınlığı yavaş yavaş boy uzatmalara kadar varırken uzmanlar operasyon riski konusunda uyarıyor.Abone ol

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Murat Uygun, hekimlerden boyunun uzatılmasını isteyen kısa boylulara ameliyatın risklerinin uzun uzun anlatılması gerektiğini belirtti.

Opr. Dr. Murat Uygun, kemik uzatmanın, bir takım cihazlar kullanılarak kemiğin istenilen uzunluğa ulaşmasına verilen bir tabir olduğunu belirt ekrem seyfullah erek, "Kemik uzatma ameliyatları tıbbi zorunluluk olduğu durumlarda uygulanır ve boy uzatma tabiri ile karıştırılmamalıdır. Boy uzatma tıbbi zorunluluk olmadan kişinin cücelik nedeni ile hekimden istediği bir işlemdir. Bu yapılan ameliyatların komplikasyonları fazla olup boy uzatmak isteyen hastalara uzun uzun anlatıldıktan sonra yapılabilir" dedi.

Kemik uzatma ameliyatlarının doğumsal olarak kol ve bacak kısalığı, doğum anında gelişen komplikasyonlar sonucu oluşan kol ve bacak kısalığı (Sebral Palsy), doğum sonrasında gelişen enfeksiyon veya travmalar sonucunda gelişen kol, bacak kısalıkları (Polio Sekeli), ateşli silah yaralanmaları sonucu oluşan kemik kayıpları, kemik tümörleri nedeni ile tümörlü bölgenin çıkarılarak yerinin uzatma ile doldurulması ve travma nedeni ile oluşan kemik kayıplarında yapıldığını dile getiren Uygun konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Kemik uzatma ameliyatlarında kullanılan teknikler ile sadece uzatma değil kol ve bacaklardaki eğrilikler, kontraktürler açılabilmektedir. Kemik enfeksiyonu, kanama gecikmesi veya kaynamama gibi sorunlar da tedavi edilebilmektedir. Kemik uzatma ameliyatları; dışarıdan teller vasıtası ile takılan eksternal fiksatör adı verilen cihazlar ile uzatma, kemik içine yerleştirilen çiviler yardımı ile uzatma teknikleriyle gerçekleşir" dedi.Kategori : GÜNCEL