Erdoğan yorgun mu düştü?

Erdoğan yorgun mu düştü?
İtalya Başbakanı ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Dink cinayeti ile ilgili bilgi verirken saatleri şaşırdı.Abone ol

Başbakan Erdoğan meslektaşı Romano Prodi ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. İtalyan gazetecilerin önünde kritik bir saat hatası yaptı. Dink cinayetini soran İtalyan gazeteciye cevap veren Erdoğan, zanlının yakalanış saatini şaşırdı. '32 saatte yakalandı' diyeceğine '36 saatte yakalandı' dedi. Üstelik Erdoğan '36 saat gibi kısa bir süre içerisinde' dedi.

Erdoğan benzer bir hatayı AK Parti'nin Kızılcahamam kampında yapmıştı. Erdoğan, Dink cinayetinden haberdar ediliş saatini saat 11:10 olarak açıklamıştı. Oysa cinayet saat 15:00'da meydana g çerkezköy manlift kiralama elmişti.

Erdoğan'ın saatleri şaşırmasında akıllara yoğun çalışma temposu geldi. Erdoğan'ın sıkı gündemi arasında saatleri istemeyerek te olsa şaşırmasına yol açmış olabileceği belirtiliyor.

Erdoğan teşekkür etti

Erdoğan İtalya ile olan yakın işbirliğine dikkat çekerek toplantıda şunları söyledi: "AB sürecinde verdiği destekten ötürü teşekkür ediyorum. Kıbrıs sorununun BM çatısı altında olması gerektiğini ilettik. Yarın Bolu Tüneli'nin açılışı beraber yapacağız. İtalya ile ihcarat her geçen gün artmaktadır"

500 İtalyan şirketi Türkiye'de
İkili ilişkiler açısından durum son derece olumlu olduğunun altını çizen Prodi, "Avrupa problemine değinmek istiyorum. İkili ticari konuları memnuniyetle konuştuk. Türkiye'de 500 İtalyan kuruluşu faaliyet gösteriyor. Bu büyük bir rakam. İran ve Irak'tan bahsettik. Sayın Erdoğan'a gösterdiği işbirliğinden özellikle Lübnan'da sergilediği politikadan ötürü teşekkür ediyorum." dedi.

İki lider gazetecilerin sorularını cevaplıyor:

Erdoğan Dink cinayetini soran İtalyan gazeteciye şu cevabı verdi:

"Dink cinayeti alçakca işlenmiş bir cinayettir. Burada sıkılan kurşun Türk milletine sıkılmıştır, Özgürlüklere sıkılmıştır. Tek tesellimiz failin 36 saat gibi kısa bir sürede bulunmuş olmasıdır. Avrupa olayı umuyorum bu olayı başka türlü değerlendirmeyecektir. Bu zaman zaman başka ülkeler de olmaktadır."

Doğalgazda iki ülkenin işbirliğine dikkat çeken Erdoğan Mavi Akım'da İtalya'nın da imzası olduğunu ve Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattını İtalya ile yapılacağını hatırlattı.

Türk gazetecinin Ermeni meselesine ve sözde soykırımına bakışı sorulan Prodi şunları söyledi:

"Eski olayların analizini yapmadık. Bunların bugün bir bölünme aracı olarak kullanılmamasını istiyorum. Önemli olan Tarihi ne şekilde yaşadığımızdır."

Kıbrıs ile doğrudan ticarete ilişki olarak ta Prodi: "BM'de yoğun bir çalışma yaptık. Bir takım konulara çok dikkat etmemiz gerekir. Problemlerin duygusal bir duruma gelmeli. İtalya da devamli bir çözüm arayışı içinde olmuştur." cevabını verdi.Kategori : POLİTİKA