Kanser şüphelisinin özellikleri

  • Ana Sayfa
  • Kanser şüphelisinin özellikleri
Kanser şüphelisinin özellikleri
Kanserde erken teşhis hayati önem taşıyor. Bu özellikler sizde varsa, siz de kanser riski taşıyorsunuz demektir.Abone ol

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde görevli Prof. Dr. Adnan Aydıner, Biruni Laboratuvarı'nın düzenlediği "Kanserde Erken Tanı" konulu panelde vatandaşları bilgilendirdi.

Kanser Enerji Yönetim Sistemi Danışmanlığı riski altında yaşamanın bir zorunluluk olduğunu söyleyen Aydıner, "Yaşadığımız dünya hepimizi kanser riski altında tutuyor. Riskin değiştirilebilir ve değiştirilemez özellikleri vardır. Sigara, alkol, beslenme şekli, bakteriler ve hormon kullanımı değiştirilebilir. Bunların kontrolü bizim elimizdedir. Ancak, cinsiyet, yaş, genetik ve çevreye biz karışamıyoruz. Bu yüzden ne kadar uğraşsak bile kanser riskinden kurtulamayız. Önemli olan erken müdahaleyle riski azaltıp hastalığa yakalanmamaktır. Aksi takdirde sonuç ya ölüm ya da sakatlıkla sonuçlanıyor" dedi.

Kanser şüphelisinin dışarıdan bakılınca anlaşılabileceğini belirten Aydıner, "Sayacağım özellikler sizde varsa siz de kanser riski taşıyorsunuz" deyip bu kişilerin taşıdığı özellikleri şöyle sıraladı:

İyileşmeyen yara
Ses kalınlaşması
Öksürük
Nedensiz kilo kaybı
Yutma zorluğu
Benlerde renk değişimi
Memede sertleşme

(Elvan Ezber/Milliyet)Kategori : SAĞLIK