Ahmedinejad dost arayışında

Ahmedinejad dost arayışında
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ilk resmi Suudi Arabistan ziyaretinden memnun...Abone ol

ABD’nin, Ortadoğu'daki bir numaralı müttefiki Suudi Arabistan'ın kralı Abdullah ile, en önemli hasmı İran'ın Cumhurbaşkanı Ahmedinecad biraraya geldi.

Görüşmede; İslam dünyasının sorunları, Ortadoğu'daki gelişmeler, Irak, Filistin ve Lübnan ele alındı.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, "Düşmanların, İslam ülkelerine karşı komplo ve hedeflerini inceledik. Hem İran he tam gastrik baypas m de Suudi Arabistan, düşmanların fitnelerine karşı uyanık" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı, "Müslüman milletlerin ve bölgenin haklarının korunması için, bazı ortak planlar yaptık" dedi.

Suudi Arabistan'da Şii nüfuzu endişesi

Suudi Arabistan, İran'ın, bölgede son dönemde artan nüfuzundan endişe ediyor.
Kendi içinde de Şii bir azınlık bulunan Suudi Arabistan, Irak, Lübnan ve Filistin topraklarının Şii etkisi altına girmesinden kaygılı.

Taraflar, daha önce, Lübnan hükümeti ve Hizbullah çatışmasında 'arabuluculuk' için biraraya gelmiş, ancak, pek fazla mesafe katedememişlerdi.

İran-Suudi Arabistan görüşmesi, 10 Mart'ta, Bağdat'ta, ABD, İngiltere ve Irak'ın komşularının biraraya geleceği konferansın öncesine denk geldi.

Gözlemcilere göre, Ahmedinecad, Suudi Arabistan ile ilişkilerini yumuşatarak, bölgedeki yalnızlığından kurtulmak istiyor.

Ayrıca, Filistinli El Fetih ve Hamas'ın, Mekke süreciyle Suudi Arabistan etkisine girmesi, Tahran'ı harekete zorluyor.

İran: "ABD Irak'la ilgili görüşme önerdi"

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni ise dün ABD'nin, Irak'taki güvenlik durumuyla ilgili görüşme önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Hüseyni, ABD'nin son günlerde bazı 'aracılar yoluyla' İran'la temas kurduğunu ve özellikle Irak'taki güvenlik konusunda görüşme önerisinde bulunduğunu belirterek, öneriyi incelediklerini söyledi.Kategori : DÜNYA