Türklere hakaret eden film!

Türklere hakaret eden film!
Dünyaca ünlü İspanyol yönetmen Vicente Aranda çektiği filmlerle Türkler'e hakaret etmeyi sürdürüyor...Abone ol

Dünyaca ünlü İspanyol yönetmen Vicente Aranda çektiği filmlerle Türkler'e hakaret etmeyi sürdürüyor. 'La Passion Turca' (Türk Tutkusu) adlı filminin afişinde Türk Bayrağı'ndan oluşan bir fonun üzerine çıplak bir kadın fotoğrafı konduran Aranda, bu hareketiyle büyük tepki çekmişti.

Aralarında İrfan Atasoy, Murat Akdilek, Mehmet Soyarslan, Tunç Şahin ve Kemal Kaplanoğlu'nun da bu Ümraniye Zeytinburnu tabelacı lunduğu birçok yapımcı, Türkler'i kötüleyen 1994 yapımı bu filmin yayın haklarını satın almayı reddetmişti.

BU KEZ SÖZLÜ SALDIRI VAR

Ancak tüm bu tepkiler Aranda'yı bildiği yolda devam etmekten vazgeçirmedi. Ünlü yönetmen son filmi 'Tirante El Blanco'da bu kez Türkler'e yönelik sözlü hakaretlere yer verdi.

Başrollerini Caspar Zafer, Esther Nubiola, Leonor Watling, Ingrid Rubio, Charlie Cox ve Rafel Amargo'nun paylaştığı filmde Türkler, 'iğrenç', 'vahşi', 'kaba' ve 'ırz düşmanı' gibi sıfatlarla nitelendirildi.

İSTANBUL'DA DA ÇEKİLDİ

Türkler'e yönelik çeşitli aşağılamaların yer aldığı filmde en sık kullanılan tanımlama 'Şeytan Türkler' oldu. 120 dakika süren film, tam 20 milyon dolara mal oldu. Filmin geçtiğimiz yıl nisan ayında tamamlanan çekimleri İstanbul, Madrid, Granada, Almeria, Palermo, Girona, Huelva ve Barcelona'da gerçekleştirildi.

OSMANLILAR BİZANSLILAR'A KARŞI

Filmin konusu: Osmanlı Sultanı 4. Muhammed'in tek amacı Constantinople'yi fethederek şehrin adını İstanbul olarak değiştirmektir. Şehri savaşmadan ele geçirmek için Bizans İmparatoru'na teklif sunar ve kendi oğluyla onun kızının evlenmesini ister. İmparator, 4. Muhammed'in teklifini kabul eder ama imparatorun kızı Carmesina, şövalye Blanc'a aşıktır. Evliliği engellemesinin tek yolu ise bekaretini sevdiği şövalyeye vermektir. Ayakları kırık olan Blanc ile saray görevlilerinin yardımıyla sevişir. Ve Osmanlı-Bizans savaşı bu nedenle başlar.

Kaynak: SabahKategori : MAGAZİN