Fazla kilolardan nasıl kurtulmalı?

  • Ana Sayfa
  • Fazla kilolardan nasıl kurtulmalı?
Fazla kilolardan nasıl kurtulmalı?
Kış aylarında alınan ve kalın giysilerle gizlenen kilolardan, yaz aylarına girerken nasıl kurtulmalı?Abone ol

Kış aylarında alınan ve kalın giysilerle gizlenen kilolardan, yaz yaklaşırken kurtulmak için bol su ve sebze meyve ağırlıklı diyet öneriliyor.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış aylarının hareketsiz yaşamının hemen hemen herkeste kilo sorununa neden olduğunu ancak, bilinçli bir diyetle bölgesel zeyıflama çerkezköy bunlardan kurtulmanın mümkün olduğunu bildirdi.

Sert, "Artist diyeti" diye tabir edilen yöntemlerle adeta aç kalarak zayıflamanın vücut metabolizmasını bozduğunu, genç kız ve kadınlarda başta adet düzensizliği olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını, halsizlik, bitkinlik ve buna bağlı olarak ruhsal sorunları da beraberinde getirdiğini vurguladı.

En ideal kilo verme yönteminin su, sebze ve meyve ağırlıklı diyet olduğunu ifade eden Sert, "Bu arada karbonhidratlar da tamamen kesilmemeli. Belirli ölçülerde yenerek vücudun karbonhidrat ihtiyacı da karşılanmalı" dedi.
Sert, diyetin en önemli unsurunun bol su içmek olduğuna dikkati çekerek, "Sağlık için büyük önem taşıyan, insanların içmeden sadece 3-4 gün yaşayabildiği su asla ihmal edilmemeli" dedi.
Vücut susuz kaldığında, kanın yoğunlaştığını ve bunun da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi taşınmasına neden olduğunu ifade eden Sert, şunları söyledi:

"Su miktarında azalma oldukça, vücutta depolanan yağ miktarı da artmaya başlar. Çünkü, böbrekler yeterli miktarda su almazlarsa, iyi çalışmazlar, bu görev de karaciğerin olur. Karaciğer böbreklerin görevini üstlendiğinde ise daha az yağı enerjiye dönüştürür. Bu da zayıflamayı son derece olumsuz etkiler." Sert, insanın kendini zinde hissetmesi için günde 2.5 litre suya ihtiyacı bulunduğunu vurgulayarak, "Vücudunuzun su ihtiyacının karşılanıp karşılanmadığını da idrarın renginden öğrenmek mümkün. İdrar sarı renkteyse vücut suya açtır, beyaz renkteyse su ihtiyacı tatmin edilmiştir" dedi.Kategori : SAĞLIK