Blair Afganistan için destek istedi

  • Ana Sayfa
  • Blair Afganistan için destek istedi
Blair Afganistan için destek istedi
Blair, NATO'ya üye ülkelere Afganistan'a daha çok birlik göndermeleri çağrısında bulundu.Abone ol

İngiltere Başbakanı Tony Blair, NATO'ya üye ülkelere Afganistan'a daha çok birlik göndermeleri çağrısında bulundu ve konuyu bu hafta Brüksel'deki AB zirvesinde gündeme getireceğini belirtti.

Avam Kama Güngören tabelacı rasında konuşan Blair, "Evet, elbette NATO üyelerinden daha fazlasını yapmalarını istiyorum. Afganistan'ın güneyine ek tabur için ısrar etmeliyiz, İngiltere kendi adına bunu yapıyor" dedi.

NATO'ya üye ülkelere bu konuda baskı yapmaya devam edeceklerini de ifade eden Blair, bu konuyu enerji konusunu ele almak üzere bir araya gelecek Avrupalı liderlerin Brüksel'deki gayrı resmi zirvede gündeme getireceğinin altını çizdi.

Blair, NATO'ya İngiltere'nin katkılarının "adil ve ölçülü" olduğunu da sözlerine ekledi.

ISAF'a Mayıs 2006 ile Şubat 2007 arasında komuta eden İngiltere, şubat sonunda Afganistan'a bin 400 takviye asker göndereceğini açıklamış, bu askerlerin Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletine konuşlandırılacağını duyurmuştu. Takviye askerlerle İngiltere'nin bu ülkedeki asker sayısı 7 bin 700'e ulaşıyor. ISAF, dün güneyde Taliban'a yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı.Kategori : DÜNYA