ABden hellim krizine müdahale

ABden hellim krizine müdahale
Kıbrıs'ta KKTC ile Rum yönetimi arasında başlayan ''hellim sorununa'' Avrupa Komisyonu müdahale etti.Abone ol

Kıbrıs Rum yönetiminin, Hellim peynirini ''Hallumi'' ismiyle Kıbrıs Rum ürünü olarak tescil ettirmeye çalışması üzerine Kıbrıs'ta KKTC ile Rum yönetimi arasında başlayan ''hellim sorununa'' Avrupa Komisyonu müdahale etti.

Rum Simerini gazetesinin haberine göre, Avrupa Komisyonu, hellime ''Hellim'' ve ''Hallumi'' olarak iki toplumlu isim vermeye hazırlanıyo gastrik bypass r. Habere göre, AB Komisyonu, Kıbrıs Türk tarafının, Güney Kıbrıs'ın, hellimi Kıbrıs Rum ürünü olarak ''Hallumi'' ismiyle tescil ettirme yönünde hazırladığı dosyaya itirazda bulunarak, hellimin, Türkçe isimle de tescil edilmesi yönündeki talebini dikkate aldı.

AB Komisyonunun hellim konusundaki görüşlerini Rum hükümetine ilettiğini belirten gazete, komisyonun ayrıca KKTC'de üretilen hellimin tescil edilecek prototipe ne kadar uygun olduğunun Rum yetkili makamları tarafından nasıl kontrol edilebileceğinin yolları üzerinde düşündüğünü savundu.

Rum Tarım Bakanı Fotis Fotiu, Simerini gazetesine yaptığı açıklamada, AB Komisyonunun, Kıbrıslı Türklerin, isim haklarının tescil edilmesi gündemde olan hellimin Türkçe isimle de tescili konusundaki itirazlarını dikkate aldığını ve her iki dilde de tescilini kabul etme ihtimali olduğunu söyledi. Fotiu, Kıbrıslı Türklerin itirazlarının, konuyu değerlendirecek komite tarafından ''tarafsız bir şekilde ele alınacağını'' ifade ederek, şunları söyledi:

''Biz Kıbrıslı Türklerin de çıkarlarını sağlamayı istiyoruz. Bu ürün, Kıbrıs Rum ürünü değil Kıbrıs ürünü olacaktır. 'Devletin' makamları tarafından 'işgal' bölgelerinde hellimin üretimine dair kontroller yapılmasını kabul ederlerse Kıbrıslı Türkler de hellim ihraç edebilirler. Benim için isimlendirmeden çok, 'işgal' bölgelerinde gerekli kontrollerin yapılmasının yollarının bulunması daha önemlidir.''Kategori : DÜNYA