DTPli başkana dava

DTPli başkana dava
Diyarbakır Kayapınar Belediyesinin DTP'li Başkanı Zülküf Karatekin hakkında dava açıldıAbone ol

Diyarbakır Kayapınar Belediyesinin DTP'li Başkanı Zülküf Karatekin, İmar Müdürü Fuat Özdal ve serbest mimar Barış Ceylan hakkında, bir müteahhitten rüşvet aldıkları iddiasıyla dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müteahhit Selahattin Üngür'ün bir arsada inşaat yapmak üzere gerekli izni almak amacıyla yeğeni Mehmet Ali Akkoyun aracılığıyla belediyeye başvurduğu belirtildi. Zülküf Karatekin'in, imar izninin çıkması için 100 bin YTL rüşvet istediği savunulan iddi avukat reklam anamede, Akkoyun'un durumu mimar Barış Ceylan'a anlatması üzerine, Ceylan'ın, Başkan Karatekin ile makamında görüştüğü ve başkanın rüşvet talebini 10 bin YTL'ye çekip, imardan sorumlu olan Fuat Özdal'a yönlendirdiği öne sürüldü.

Fuat Özdal, Mehmet Ali Akkoyun ve Barış Ceylan'ın yaptıkları görüşmeler sonucu rüşvetin daha sonra 5 bin YTL'ye düşürüldüğü yönünde müteahhit Selahattin Üngür'ün dilekçeyle şikayette bulunması üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedilen iddianamede, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nden telefon dinleme izni alınmasından sonra Emniyet Müdürlüğünde seri numaraları alınan 100'lük 33 sahte ABD dolarının hazırlandığı, müteahhitin mimar Barış Ceylan ile yaptığı telefon görüşme sonrasında paranın ilk teslimatı olarak Fuat Özdal'a verilmek üzere 3 bin 300 doların Barış Ceylan'a teslim edildiği anlatıldı.

İddianamede, Barış Ceylan'ın parayı aldıktan sonra Fuat Özdal'ı telefonla arayıp, ''Evdeysen birazdan geliyorum'' diyerek Özdal'ın oturduğu adrese gittiği, Barış Ceylan'ın kullandığı 21 AR 399 plakalı otomobile binen Fuat Özdal'ın araçtan iner inmez polis tarafından yakalandığı ifade edildi. Bu sırada Özdal'ın cebinden peçeteye sarılı ve daha önce seri numaraları alınmış 2 bin 100 doları yere atarak, ''Beni tuzağa düşürdünüz'' diye bağırdığı, bu sırada yakalanan Barış Ceylan'ın üzerinde ise daha önceden seri numaraları alınmış bin 200 doların ele geçirildiği ifade edildi.

Belediye Başkanı Zülküf Karatekin'in katılımı ve yönlendirmesi, Barış Ceylan'ın da aracılık etmesi sonucu Fuat Özdal'ın da paraları alarak irtikap suçu işledikleri savunulan iddianamede, sanıkların TCK'nın 37, 250 ve 53. maddeleri uyarınca 10'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Sanıkların yargılanmasına, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanılacağı belirtildi.Kategori : GÜNCEL