İsrail çocukları kalkan yaptı

  • Ana Sayfa
  • İsrail çocukları kalkan yaptı
İsrail çocukları kalkan yaptı
İsrail insan hakları örgütü B'Tselem, İsrail askerlerinin 11 yaşındaki bir kız çocuğunu canlı kalkan olarak kullandığını açıkladıAbone ol

İsrail insan hakları örgütü B'Tselem, İsrail askerlerinin Nablus operasyonu sırasında 11 yaşındaki Filistinli bir kız çocuğunu ''canlı kalkan'' olarak kullandıklarını bildirdi.

B'Tselem'in açıklamasına göre, Cihan Daduş adlı çocuk, kendisiyle mülakat yapanlara ''İsrail askerlerinin evlerine geldiğini, baskın sırasında ateş açan s Тестораскаточная машина ilahlı kişiler hakkında kendisini ve akrabalarını sorguladıklarını'' anlattı.

Cihan, askerlerin kendilerini komşu eve götürmesini, yoksa tutuklayacaklarını söylediklerini belirterek, ''3 asker benim arkamdan yürüdü. Eve ulaştığımızda birçok asker vardı. Askerler eve girmemi emretti, içeri girdim'' dedi. Cihan, askerlerin etrafı el feneriyle aydınlatarak kendisine odalar hakkında sorular sorduklarını, daha sonra 2 askerle eve döndüğünü belirtti.

Askerlerden birinin kendisine teşekkür ettiğini ve bu olayı kimseye anlatmamasını istediğini söyleyen Cihan, ''Beni öldürürler ya da hapse atarlar diye korktum. Hala, askerler yeniden gelip burayı işgal eder beni götürürler diye korkuyorum'' dedi.

Açıklamada, bu olay sırasında gözaltına alınan olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

B'Tselem, İsrail askerlerinin 1 Mart'ta başlayan ve 5 gün süren Nablus operasyonu sırasında 15 yaşındaki Filistinli bir erkek çocuk ile Filistinli bir adamı da aynı şekilde kullandıklarını açıkladı.

Bu arada, İsrail ordusu, B'Tselem'in bu açıklamalarının ardından konunun araştırıldığını bildirdi.

İsrail Yüksek Mahkemesi, 2005 yılında aldığı bir kararla, gönüllü olarak yardım etseler dahi askerlerin tutuklama operasyonlarında sivilleri kullanmalarını yasaklamıştı. Mahkeme kararında, özellikle İsrail ordusunun şüpheli militanların kapılarını çalmak için komşularının kullanılamayacağı belirtilmişti.Kategori : DÜNYA