E-postalara istihbarat takibi

E-postalara istihbarat takibi
İsveç'te merkez sağ hükümet, istihbaratın, mahkeme izni olmaksızın e-postaları denetlemesi için kanun hazırladıAbone ol

İsveç'te merkez sağ hükümet, istihbaratın, mahkeme izni olmaksızın ülke sınırları içinde e-postaları ve telefon görüşmelerini izlemesine izin verecek tartışmalı bir yasa teklifini parlamentoya sundu.

Parlamentoda onaylanması gereken teklif, Ulusal Beyoğlu tabelacı Savunma Telsiz Kuruluşunun, ülkede kablo veya teller aracılığıyla yapılan tüm e-posta ve telefon iletişiminde hassas kelimeleri aramak için geliştirilen bir yazılımı kullanmasına yeşil ışık yakılmasını öngörüyor.

İsveç'te şu anda bu tür gözetleme, polisin bir suçtan şüphelenmesi halinde mahkeme onayıyla yapılırken, Ulusal Savunma Telsiz Kuruluşu telsiz ve uydu gibi havadaki sinyalleri gözetleyebiliyor.

Hükümet, yasa teklifinden elektronik iletişimin yalnızca bir bölümünün etkileneceğini savunurken, terörizmle ve ulusal güvenliğe yönelik diğer tehditlerle mücadele için tasarlanan programın çok geniş kapsamlı olmasından endişe ediliyor.

İsveç hükümeti ayrıca teklifin yalnızca uluslararası iletişimi kapsadığını, İsveçlilerin kendi aralarındaki e-posta ve telefon görüşmelerinin izlenmeyeceğini belirtiyor.

Savunma Bakanı Mikael Odenberg, söz konusu programın hükümetin vatandaşlarını korumasına yardımcı olacağını söyledi.

Yasa teklifini İsveç polisi de eleştirirken, muhalefetteki Yeşil ve Sol partiler bu yıl sonunda oylamaya sunulacak teklife karşı mücadele edeceklerini açıkladı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ