Rumlardan yeni adım

Rumlardan yeni adım
Güney ve Kuzey Lefkoşa’yı ayıran son duvarı ani bir kararla yıkan Rum Yönetimi lideri yeni bir karar daha aldı.Abone ol

Kıbrıs’ta Güney ve Kuzey Lefkoşa’yı birbirinden ayıran son duvarı ani bir kararla yıkan Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Ada’nın batısındaki Yeşilırmak sınırının açılması için da çalışma Karbon Ayak İzi danışmanlığı başlatıyor.

Papadopulos, eski Rum yönetimi liderlerinden Spiros Kipriyanu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen anma töreninin ardından yaptığı açıklamada, Yeşilırmak bölgesindeki sınır kapısının açılmasıyla ilgili çalışmaların bugün başlayacağını açıkladı.

Kapının açılmasının yalnızca kendilerine bağlı olmadığını ifade eden Papadopulos, "Bölge sakinleri, baskı yapmak istiyorlarsa Kıbrıs Türk tarafına yönelsinler" dedi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de, Lokmacı barikatının açılması için Rum Yönetimi'ne telkinde bulunmuş, Papadopulos da "AB’nin baskısını hafifletmek" amacıyla Güney Lokmacı Barikatı’nı yıktırmıştı. Kıbrıs’ta halen açık 5 kapı bulunuyor.

Öte yandan Rum basını, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın görüşme önerisinin ardından, Talat ile Papadopulos’un nisan ayında, üst düzey bir Birleşmiş Milletler yetkilisi huzurunda biraraya gelebileceklerini yazdı..Kategori : DÜNYA