Kayıp diplomat NATO üssünde

Kayıp diplomat NATO üssünde
İstanbul'da esrarengiz biçimde ortadan kaybolan İranlı diplomatın bir NATO üssünde sorguya çekildiği iddia edildi.Abone ol

İran üzerinde nükleer programı nedeniyle baskı kurmaya çalışan ABD'nin uluslararası platformda siyasi çabaları sürerken bir taraftan da perde arkasında gelişmeler yaşanıyor.

Yeni iddialara göre Asgeri, yıllarca İran aleyhine casusluk yaptı, sahte pasaport edindiği İstanbul'u otomobille terk etti ve şu anda Almanya'da bir NATO üssünde sorguya çekiliyor.

İngiltere'de pazar günleri yayım cost of hollywood smile in istanbul lanan The Sunday Times gazetesi, İranlı kaynaklara dayanarak Asgeri'nin 'yıllarca İran'ın aleyhinde casusluk yaptığı'nı, bu çalışmalarının 2003 yılında yurtdışında yaptığı bir seyahatten sonra başladığını öne sürdü.

Asgeri'nin kaçışının da, deşifre edileceğinin belli olmasından sonra Batılı istihbarat ajanslarınca düzenlendiğini kaydeden gazete, İran'ın istihbarat örgütü SAVAK'ın Asgeri'nin 'köstebek' olmasından kuşkulandığını belirtti.

İsrailli savunma kaynağı da, "Büyük olasılıkla Mossad için çalışıyordu. Ancak Avrupalı bir istihbarat ajansı için çalıştığına inanıyordu" dedi.

Asgeri hakkındaki iddialar

İranlı eski generalin, ülkesinin nükleer programıyla ilgili önemli istihbaratlara sahip olan eski bir Devrim Muhafızları üst düzey yetkilisi olduğu, Devrim Muhafızları'nın Lübnan'daki faaliyetlerinden sorumlu olduğu ve 1986'da Lübnan'da uçağı düştükten sonra Şii Emel örgütü tarafından kaçırılan İsrailli pilot Ron Arad'ın akıbetinden de sorumlu olduğu sanılıyor.

İsrail, İran'ı, Ron Arad'ı elinde tutmakla suçlarken, İran bunu reddediyor. İsrailli bir kuruluş, 2004'te Ron Arad'ın akıbetiyle ilgili inanılır bilgi getirene 10 milyon dolarlık ödül vaat etmişti.

İsrail basınındaki haberlerde de, İran'ın bu olayda Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA ya da İsrail gizli servisi Mossad'tan kuşkulandığı belirtildi.

İsrail, bu iddialardan sonra, İran'ın saldırı düzenleyebileceği ya da diplomatlarını kaçırabileceği endişesiyle, diplomatik temsilcilikleri etrafında güvenlik önlemlerini artırdı.

CnnturkKategori : DÜNYA