Atlantisin fırlatılış tarihi

Atlantisin fırlatılış tarihi
NASA, ertelenen uzay mekiği Atlantis'in uzaya 6 Eylülde gönderilmesinin planlandığını duyurdu.Abone ol

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Ernesto kasırgası nedeniyle fırlatılışı ertelenen uzay mekiği Atlantis'in uzaya 6 Eylülde gönderilmesinin planlandığını duyurdu.

NASA'dan yapılan açıklamada, Ulusl ersağ üye ararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlenecek olan Atlantis'in 6 Eylülde fırlatılmasının öngörüldüğünü belirtti. Bu kararın, Atlantis'in Ernesto kasırgasının ardından uzay mekiğinin incelenmesi ve fırlatma rampasının hiçbir zarar görmediğinin belirlenmesi üzerine alındığı kaydedildi.

Açıklamada, hava koşulları ya da başka nedenlerle Atlantis'in 6 Eylülde fırlatılamaması durumunda, uzay mekiğinin 7 ya da 8 Eylülde uzaya gönderilebileceği ifade edildi. Bu tarihlerin Atlantis'in 11 günlük görev süresinde amaçlarına ulaşmayı engellemeyeceğini belirten NASA, Rusya Uzay Dairesinin (Roskosmus) Soyuz uzay aracının fırlatılmasını 4 gün ertelemeyi resmen kabul ettiğini de açıkladı.

Böylece Roskosmus, 14 yerine 18 Eylülde Soyuz uzay aracını fırlatarak NASA'nın Atlantis'i 8 Eylüle kadar fırlatmasına imkan tanımış oldu. NASA, Ernesto kasırgasından korumak amacıyla Atlantis'in fırlatma rampasından hangara çekilmesine karar vermişti.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ