KESKten eşit işe eşit ücret talebi

  • Ana Sayfa
  • KESKten eşit işe eşit ücret talebi
KESKten eşit işe eşit ücret talebi
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul kamu çalışanlarının son 5 yılda büyük hak kayıplarına uğradığını ileri sürdü.Abone ol

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, çalışma hayatında özellikle son 5 yılda çıkarılan ve "reform" adı altında sunulan yasalarla kamu çalışanlarının büyük hak kayıplarına uğradığını ileri sürdü.

Mersin'de KESK'e bağlı sendikalara üye kamu çalışanları, Hastane Caddesi üzerindeki Defterdarlık binası önünde çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle eylem yaptı. "Zafer, direnen emekçinin olacak", "İşte sendika, işte KESK", "Eşit işe eşit ücret" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan KESK Genel Başkanı kız tavlama İsmail Hakkı Tombul, kamu alanlarının tasfiye edilmek istendiğini öne sürdü.

Özellikle son 5 yılda birbiri ardına çıkarılan ve sözde "reform" adıyla sunulan yasaların, kamu çalışanlarının büyük hak kayıplarına neden olduğunu ileri süren Tombul, bu düzenlemelerle başta eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik olmak üzere bütün kamu hizmetlerinin ticarileştirildiğini, 'Ne kadar para, o kadar sağlık, o kadar eğitim' anlayışının hakim kılınmaya çalışıldığını iddia etti.

Bu duruma itiraz ettiklerini ve buna karşı mücadele verdiklerini belirten Tombul, "Biz diyoruz ki; bu ülkenin vatandaşları, ödedikleri her kuruş verginin karşılığını hizmet olarak geri almalıdır. Ödediğimiz vergileri bize eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, güvenli gelecek gibi hizmetlerle geri döndürmeyen ama bunun yerine bir avuç sermayeye kaynak aktaran hükümetlere itiraz ettik, itiraz etmeye devam edeceğiz" dedi.

Yeni çıkarılan yasalarla çalışanların birbirine düşürülmeye çalışıldığını öne süren Tombul, "Aynı iş yerinde çalışan, aynı işi yapan arkadaşlarımız farklı ücretler alıyor. Bu doğru değildir. Bunun sorumlusu biz değiliz. Bunun sorumlusu, bizi bölerek yönetmek isteyen iktidarlardır. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Eşit işe eşit ücret istemeye devam edeceğiz. Bu uygulamalar, kamu hizmetlerini niteliksizleştiriyor, bizi halkla karşı karşıya getiriyor. Ürettiğimiz hizmetin nitelikli olmasını istiyoruz. Ürettiğimiz hizmetten 70 milyon insanın yararlanmasını istiyoruz. Ulaşılabilir, ücretsiz ve nitelikli kamu hizmeti istiyoruz. Biz bu mücadeleyi sürdürüyoruz" diye konuştu.

Konuşmasında, Eğitim-Sen'in 7 bölgede "İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye" mitingi yapacağını da hatırlatan Tombul, bu mitinglerden birinin cumartesi günü saat 13.00'te Adana'da yapılacağını, bunun yanında 12 Nisan'da Yapı Yol-Sen'in otoyollarda ve gişelerde iş yavaşlatma eylemi başlatacağını söyledi. Sendikaların tek tek yaptığı eylemlerin, KESK'in önümüzdeki dönemlerde yapacağı büyük eylemlerin habercisi olacağını ifade eden Tombul, "Verilen cezalar bizi yıldıramayacak" şeklinde konuştu.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI