Silah tutan ellerin hünerli işleri

  • Ana Sayfa
  • Silah tutan ellerin hünerli işleri
Silah tutan ellerin hünerli işleri
Asayişi sağladılar, hırsızları ve kanun kaçaklarını kovaladılar. Şimdi o eller sosyal faaliyetlere katılıyor.Abone ol

Uzun yıllar emniyette çalışan bayan komiser Semiha Setenci(56) emekli olduktan sonra İSMEK kurslarına kayıt yaptırdı. Ahşap boyama sanatını öğrenen komiser Setenci, polisliğin zorluklarını anlattı ve yaptığı çalışmaların hem sosyal hem de maddi yararlarından bahsetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) İstanbul’un dört bir yanında 198 kurs merkezinde, 97 baranşta her yaş ve meslek grubundan insana ücretsiz eğitim veriyor. İSMEK Bakırköy Kurs Merkezi’nde hşap boyama kursuna devam eden bayan komiser Semiha Setenci de bunlardan biri. Tam 22 yıl emniyet kuvvetlerinde çalışan, 1951 yılı doğumlu komiser Setenci, emekli olduktan sonra boş duramayacağını fark etmiş. Yeni taşındığı Bahçelievler’ tummy tuck prices turkey de ilanları görünce İSMEK’e başvuran Semiha Setenci, burada hem kendisine sosyal bir çevre kurmuş hem de ahşap boyama sanatını öğrenmiş.

Kendisini hiçbir zaman “Ununu eleyip, eleğini asacak ve bir kenarda öylece oturacak biri” olarak görmediğini söyleyen komiser Setenci “Çalışma hayatına alışan kadınlar kolay kolay boş kalamaz. Bütün gün evde oturup temizlik yapmak, kadın programları seyretmek bana göre değil. Bebeğim 40 günlükken, henüz sütten kesilmemişken bile görevimi bırakmadım, onu karakolda emzirdim. Günde 2–3 saat uykuyla görev yaptığım oldu. Uykusuzluk bir yana, polislik gibi zor bir meslek yapıyorsanız insanın başına her şey gelebileceğini hesaba katmalısınız. Çocuğunuz evde kalırken siz eğer çeşitli suçlarla mücadele ediyorsanız ve her çeşit insanla karşılaşıyorsanız kaygı duymamanız imkansız. Polisliğin insanda bıraktığı en büyük miras kaygı ve stres duygusudur. Benim için İSMEK bu duyguyla baş edebileceğim bir terapi merkezi gibi. Ahşap eşyaları süslerken, boya yaparken sanki tüm sorunlar ortadan kalkıyor, huzur buluyorum” dedi.

Semiha Setenci Ankara ve Mersin başta olmak üzere ülkemizin çeşitli şehirlerinde siyasi şube, trafik ve personel dairesi benzeri birimlerde görevlerde bulunmuş. 22 yıl boyunca polis olarak çalışmasına rağmen düşük bir emekli maaşı aldığını ve geçinmekte zorlandığını söyleyen komiser Setenci “Bunca yıllık devlet hizmetinden sonra aldığım emekli maaşıyla zaten kıt kanaat geçiniyorum. Eşimden ayrıldım ve çocuğumun okul masrafları dahil her şeyiyle ben ilgileniyorum. Ücretli bir kursa gitmek için bütçe ayırmam mümkün değildi. İSMEK’te kursların ücretsiz olması da bu yüzden gerçekten büyük bir şans. Üstelik burada yaptığım eşyalardan para da kazanıyorum. Evim kendi yaptığım eşyalarla doldu taştı. Vazo, banyo takımı, sehpa gibi birçok şey yapıyorum. Bunların bazılarını satmama rağmen sürekli yenilerini yaptığım için artık bunları bir şekilde elden çıkarmam gerekiyor. Belki ilerde bir internet sitesi yaparım ya da bu işi yapan bir arkadaşımla birlikte dükkan açarız. Böylece hem maddi açıdan rahatlarım hem de bir şeyler üretmiş olurum” dedi.

İSMEK’te çok çeşitli kurslar olduğunu ve hepsinin ücretsiz olduğunu hatırlatan Semiha Setenci “Tüm kadınlara sesleniyorum. Ben yapamam, zamanım yok, param yok gibi mazeretler üretmeyin. Buradaki çeşitli kurslardan biri mutlaka ilginizi çekecektir. Bir kez başladığınızda siz de “Neden daha önce gelmemişim” diye hayıflanacaksınız.” diyerek tüm kadınları İSMEK’e davet ediyor.

Geniş bilgi için www.ismek.org adresinden yararlanabilirsiniz.Kategori : GÜNCEL