Promosyonlar öğretmene verilsin

  • Ana Sayfa
  • Promosyonlar öğretmene verilsin
Promosyonlar öğretmene verilsin
Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Sekteri Gülten Akyürek, promosyon gelirleri sorununa değindi.Abone ol

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Sekteri Gülten Akyürek, bankalarla yapılan anlaşmalarla sağlanan ek gelirlerin öğretmen ve memurlara ödenmek yerine okulların ve milli eğitim müdürlüklerinin devletçe karşılanması gereken giderlerinde kullanıldığını iddia etti. Akyürek, Sendika Genel Merkezinde düzenlediği toplantıda, bazı il ve ilçelerde okullar yerine, milli eğitim müdürlüklerinin doktor web siteleri seo bankalarla anlaştığını söyledi.

Akyürek, bankalardan alınan promosyonların okul yapımı, araç alımı, makam odası tefrişi, kurumun araç-gereç ihtiyacının giderilmesinde kullanıldığını ifade etti. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 28.11.2005 tarihli ve 22055 sayılı yazısında, ''Sunulan bu ek mali imkanların tasarrufuna ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte bu imkanlar kurum hizmetlerine tahsis edilebildiği gibi çalışanlara da paylaştırılabilmektedir'' ifadesinin yer aldığını kaydeden Akyürek, bu yazının ilgili tutularak promosyon gelirlerinin yüzde 70'inin değil, tümünün çalışanlara verilmesini istedi.

Akyürek, Amasya, Adana İl Milli Eğitim Müdürlükleri gibi bazı okul ve kurum amirlerinin bu yazıdan hareketle ''Bankalardan aldıkları ve çalışanların hakkı olan bu promosyonu tekrar çalışanlarına dağıttığını'' hatırlattı. Banka promosyonlarının kurum ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmasını doğru bulmadıklarını anlatan Akyürek, şöyle devam etti:

''Çalışanların hakkı olan bu para, kişi başına yılda ortalama 150 YTL tutarında bir meblağ oluyor. Memur maaşlarını kendi hesaplarında tutmak isteyen bankalar maaş ödeme sözleşmesi yapılması karşılığında kurumlara yıllık maaş toplamlarının ortalama yüzde 7'si oranında bir tutarı promosyon olarak ödüyor.'' Memur ve öğretmen maaşlarının ödenmeden birkaç gün önce hesaba geçirildiğini belirten Akyürek, bankanın çalışan adına yatırılan maaşı, bu süre içinde değerlendirdiğini söyledi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI