Tercüman anketinde MHP patladı

Tercüman anketinde MHP patladı
Tercüman'ın gazete üzerinden gerçekleştirdiği ankete göre vatandaş, "Meclis’e 3 parti girer" dediAbone ol

Tercüman’ın tarafsız anketine göre, 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’nde yüzde 34.28 oy oranı ve 363 milletvekili ile TBMM’ye giren AKP’nin oylarındaki büyük düşüş dikkat çekiyor.

AKP buna rağmen, gönderilen oyların yüzde 20’sini alarak birinci parti oldu. AKP’nin bu düşüşünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ananı da al git” ve “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir” gibi tepki çeken aç Health seo ıklamalarının etkisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Ankette sürpriz çıkışı işe MHP yaptı. Genel seçimlerde yüzde 8.36 oy alarak Meclis dışında kalan MHP, ankette adeta oy patlaması yaptı. Devlet Bahçeli’nin başında bulunduğu MHP, oylarını yüzde 18.4’e yükseltti. Yüzde 8.7 oy alan Saadet Partisi ile, “Dağda silahla gezeceğine düz ovada siyaset yapsınlar” sözü ile bir dönem tartışma yaratan Mehmet Ağar’ın genel başkanı olduğu DYP ise yüzde 7.9 oy alarak barajın altında kaldı.

GP aynı durumda

Son dönemde özellikle çok izlenen diziler ile maçların arasına, “Emekliye 14 maaş”, “Mazot 1 YTL olacak”, “Fındık 8 YTL olacak”, “ÖSS ve harçlar kalkacak” ve “Her işsize 350 YTL maaş” gibi sloganları içeren reklamlar veren Cem Uzan’ın Genç Parti’sinin (GP) bu atağının pek etkili olmadığı anlaşılıyor. GP son genel seçimlerde yüzde 7.25 oy alırken, Tercüman’ın anketinde ise 7.5 oy oranına sahip oldu. Erkan Mumcu’nun genel başkanı olduğu ANAP ise genel seçimlerde aldığı yüzde 5.3’lük oy oranını ankette de aynen korudu. Muhsin Yazıcıoğlu’nun genel başkanı olduğu BBP ise genel seçimlerdeki oy oranı olan yüzde 1.1’de kaldı.

Diğer partiler

Tercüman’ın dev anketinden çıkan sonuçlar, 3 Kasım 2002’de yapılan Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına benzer oranlar ortaya koydu

SHP Yüzde 1.4

BBP Yüzde 1.1

BTP Yüzde 1

YP Yüzde 1

MP Yüzde 1

İP Yüzde 1

HYP Yüzde 0.8

LP Yüzde 0.7

MDHP Yüzde 0.6

HÖP Yüzde 0.5

ATP Yüzde 0.4


Kaynak: TercümanKategori : POLİTİKA