Alkol kadınlara daha zararlı

Alkol kadınlara daha zararlı
Rusya’da yapılan bir araştırmada alkolün, kadınların beynine erkeklerinkinden daha hızlı zarar verdiği belirtildi.Abone ol

Amerikan “Alcoholism: Clinical and Experimental Research” dergisinde yayımlanan haberde, daha önceki araştırmalarda, alkolün kadınların kalp ve karaciğerine erkeklerde olduğu vajinismus tedavisinde hipnoz ndan daha hızlı zarar verdiğinin belirlendiği hatırlatıldı.

Habere göre, Rus araştırmacılar, 2 cinsiyetin alkolden nasıl etkilendiklerinin belirlenmesi için, 18-40 yaşlarındaki 24’ü kadın 78’i erkek 102 alkol bağımlısına testler yaptı. Genelde hafızayla ilgili aynı testler alkol bağımlısı olmayan 68 erkek ve kadından oluşan bir kontrol grubuna da uygulandı.

Testlerin yapılmasından önce alkoliklere 3-4 hafta alkol verilmedi.

Görsel hafıza, düşünme ve problem çözümleriyle ilgili testlerde erkeklerle kıyaslandığında kadınların daha az başarılı olduğu ortaya çıktı.

Maryland eyaletindeki Baltimore Uluslararası Araştırma Merkezi’nden Doktor Barbara Flannery, kadın organizmasının erkek organizmasından farklı olduğunu ve kadınların vücutlarında erkeklerinkinden daha az su bulunması nedeniyle kadın organizmasında alkolün yoğunluğunun daha fazla olduğunu söyledi.Kategori : GÜNCEL