DİSK darbelere karşı

DİSK darbelere karşı
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, demokrasi dışı arayışlara yönelen anlayışlara prim verilmemesini istedi.Abone ol

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, demokrasi dışı arayışlara yönelen anlayışlara prim verilmemesi gerektiğini vurgulayarak, ''DİSK'in bu arayışlara karşı olduğunu ve gerekçesi ne olursa olsun askeri müdahaleleri doğru bulmadığını'' bildirdi.

Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, DİSK'in daha önce açıklamalarında, ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek artan siyasal gerginlik konusunda uyarılarda bulunduğunu anımsatarak, ''Cumhurbaşkanlığı üzerinden sürdürülen iktidar tartışmaları ve çatışmaları, adayın açıklanması üzerine başka bir biçimde sürdürülmektedir'' dediklerini kaydetti.

Yaşanan gelişmele най-доброто стоматологично лечение в истанбул rin kendilerini haklı çıkardığını ifade eden Çelebi, ''Dün gece Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklama ve ardından Başbakan'ın 'bilek güreşini' sürdürdüğünü gösteren konuşmaları, bizi, ülkemiz adına derinden kaygılandırmaktadır'' dedi.

Çelebi, ''toplumun Cumhurbaşkanı seçimleri nedeniyle laik-anti laik kutuplaşmasına çekilerek, ülkenin bir çıkmazın eşiğine sürüklenmekte olduğunu'' savunarak, bu sürecin geçmişte de örneği görülen ''tehlikeli bir viraja'' doğru ilerlediğini ve kaygının odak noktasının bu olduğunu bildirdi. Süleyman Çelebi, halkın gerçek ihtiyaçlarını cevaplayacak yegane şeyin, hızla bu odaktan uzaklaşmaktan geçtiğini dile getirdi.

''ÇIKIŞ YOLU ERKEN BİR GENEL SEÇİM''
İktidarın siyaset anlayışının alternatifinin, gerginlik ortamından beslenen, kutuplaşmayı artırıcı bir politika sürdürmek olmadığını ve ana muhalefetin toplumsal yaşamı kolaylaştırıcı, sorunların tartılaşacağı bir ortamın yerine, bir seçim stratejisi uygulayarak ülkeyi daha da içinden çıkılmaz noktaya sürüklemekte olduğunu savunan Çelebi, şöyle devam etti: ''Laik-anti laik çatışmasını körükleyen, demokrasi dışı arayışlara yönelen, darbe çığırtkanlığı yapan ve bunlara çanak tutan anlayışlara prim ve ödün verilmemelidir.

DİSK, demokrasi dışı arayışlara karşıdır. Askeri çözümlerin ülkeyi nerelere getirdiğinin bilincindedir. Bugün yaşananların temelinde, 12 Eylül zihniyetinin yattığı unutulmamalıdır. Açıkça, gerekçesi ne olursa olsun askeri müdahaleleri doğru bulmadığımızı ilan ediyoruz. Bir toplumsal gerginlik Türkiye'nin üzerine karabasan gibi çökmüştür. Buradan çıkış yolu erken bir genel seçimdir, halka gitmektir.

Ancak halka yangından mal kaçırırcasına gidilmemelidir. Siyasi Partiler Yasası ve seçim sistemi değiştirilerek, barajların kaldırılması veya önemli ölçüde indirilmesiyle yapılacak bir genel seçim halkın gerçek iradesini yansıtacak ve Türkiye'nin önünü açacaktır. Yoksa aynı, hatta daha da karanlık günler önümüzdeki yıllara damgasını vuracaktır.'' Çelebi, tüm halkı, nereden gelirse gelsin, ülkeyi karanlığa hapsedecek anlayışların karşısında durmaya, emekçilerin ve yoksul halkın sorunlarını çözmeyecek tercihler karşısında gerçek demokrasiyi savunmaya davet ettiğini kaydetti.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI