Şişmanlık kanseri azdırıyor

Şişmanlık kanseri azdırıyor
Obezitenin kansere yakalanan kadınlarda yaşama olasılığını düşürdüğü doğrulandı.Abone ol

Los Angeles'taki Cedars-Sinai Medikal Merkezi'nden Dr. Andrew J.Li, yaptığı açıklamada, "geçtiğimiz yıl yapılan bir çalışma, obezitenin yumurtalık kanseri dahil bazı kanser çeşitlerini olumsuz etkilediğini gösterdi" dedi.

Dr. Li, çalışma arkadaşlarıyla beraber sonucun, diyabet halı yıkama programı ve yüksek kan basıncı gibi hastalık ve durumlardan mı etkilendiğini yoksa obezitenin kansere direkt bir etkisinin olup olmadığını öğrenmek istediklerini belirtti.

'Cancer' adlı tıp dergisinde yayımlanan, yumurtalık kanseri operasyonu geçirmiş 216 hastanın katılımıyla yapılan en son araştırmada, hastaların yüzde 25'inin aşırı kilolu olduğu belirlendi. Bu kişilerin 25-30 arasında vücut kütle indeksine sahip olduğu, araştırmaya katılanların yüzde 16'sının ise obez ve vücut kütle indekslerinin 30'dan fazla olduğu ortaya çıktı.

Diyabet ve yüksek tansiyon obez hastalarda daha yüksek oranda görülüyor ancak, bu faktörlerin göz önünde bulundurulmasına rağmen ilerlemiş yumurta kanseri olan obez kadınlar, vücut kütle indeksi düşük olanlara göre daha düşük kurtulma oranlarına sahip.

Dr. Andrew Li, bulgulardan haraketle şişmanlığın tümörün biyolojisini etkilediğini düşündüklerini söyledi. Dr. Li, çalışma arkadaşlarıyla beraber yapacağı yeni çalışmalarda, obezite ve yumurtalık kanseri arasındaki ilişkiyi moleküler mekanizmalar üzerine çalışarak ispatlayacaklarını belirtti.
Kaynak:Kategori : SAĞLIK