15 valilik yabancı kontrolünde

15 valilik yabancı kontrolünde
15 il valiliğinin internet hizmetini ABD ve Almanya sağlıyor. Valilerin e-posta yazışmaları bu şirketlerin elinde.Abone ol

Türkiye, e-devlet olmak için çaba harcarken 15 ilin valiliklerinin internetteki tüm e-posta trafiğinin ABD ve Almanya’nın elinde olduğu ortaya çıktı. Aralarında İzmir’in de bulunduğu 15 ilin valiliği e-posta ve web sunucusu hizmetini (hosting) İçişleri Bakanlığı yerine özel şirketlerden alınca büyük bir güvenlik zaafı ortaya çıktı.

Valiliklerle anlaşan şirketler daha ucuz ve hızlı olduğu için Türkiye’de bir sunucu hastane seo kiralamak yerine ABD ve Almanya’da sunucu kiralayınca, 15 il valiliğinin tüm e-posta yazışmaları bu ülkelerdeki şirketlerin eline geçti. Artık bu şirketler Türkiye’nin 15 ilinin valilik teşkilatının internette yaptığı herşeyi izleme imkanına sahipler. Çünkü, bu valiliklerin internette yaptıkları herşey yurtdışındaki bu sunucu bilgisayarlar üzerinden geçiyor ve alınan ve gönderilen e-postaların da birer kopyası bu bilgisayarlarda kalıyor.

İÇİŞLERİ HAREKETE GEÇTİ
Bugüne kadar valiliklerin hangi internet sunucularını kullandıklarını araştırma ihtiyacı duymadıklarını belirten İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Hürriyet’ten bu valiliklerin isimlerini istedi. Valilik yetkilileri, 15 ilin valisinden internet e-posta ve web hizmetini İçişleri Bakanlığı’nın kendi sunucularından almasını isteyecek.

HANGİ İLLER VAR
E-posta ve web sunucusu hizmetini Türkiye içindeki bir şirket yerine ABD veya Almanya’daki bir şirketten alan en büyük valilik İzmir. İzmir Valiliği’nin internet hizmeti aldığı Namlı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, ABD’de bir sunucu kiralamış. Bu yüzden İzmir Valiliği’nin internetteki tüm bilgileri ABD’deki bu sunucuda tutuluyor. İzmir’in dışında internet hizmetini yurtdışındaki bir sunucudan alan diğer valilikler ise Bitlis, Burdur, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kırklareli, Rize, Sinop, Yozgat, Zonguldak, Bayburt ve Şırnak. Bu iller arasında Isparta ve Rize valiliklerinin internetteki bilgileri ve tüm e-posta yazışmaları Almanya’daki bir bilgisayar üzerinden yapılırken, diğer 13 ilin valiliğinin kullandığı sunucu bilgisayarlar ise ABD’de bulunuyor.

Mustafa Kutlay/HürriyetKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ